rúško

Staráte sa správne o svoje rúško?

Či sa nám to páči alebo nie, nový módny doplnok týchto prvých jarných dní je ochranné rúško. Popísalo sa už o ňom všeličo. Pravda pravdúca je ale tá, že rúško ochráni iba vtedy, ak s ním je správne zaobchádzané.

rúško

Chráni vás aj ostatných

Rúška iných ľudí chránia vás a to vaše zas zabraňuje šíreniu vírusu na ostatných. Netýka sa to len ľudí, ale aj predmetov okolo. Keďže vieme, že nebezpečný koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, je dôležité si rúško nasadiť zakaždým, keď opúšťame svoj domov. Hoci sa cítime zdraví a plní síl, nikdy nemôžeme vedieť, či nie sme tiež bacilonosičmi. Ochranné rúška nás neochránia pred kvapôčkami z prostredia. Ich význam spočíva v tom – nešíriť infekciu ďalej.  „Maska“ na tvári neslúži ako skafander, pod ktorý sa nič nedostane. Na to, aby sme boli plne chránení, by sme potrebovali špeciálnu výstroj i okuliare. Najčastejšie sa koronavírus šíri pri kontakte s osobou, ktorá kašle alebo kýcha.

Dodržiavajte odstup

Nielen preto, že si strážite svoje vlastné teritórium a osobný priestor, ale hlavne preto, aby ste sa ochránili pred prípadnou nákazou. Odborníci tvrdia, že dvojmetrový odstup by mal stačiť. Až do takej vzdialenosti totiž dokáže „skočiť“ nechcený návštevník nášho tela – vírus.

Látkové rúška sú estetické i praktické

Pokiaľ používate látkové rúška, mali by ste vedieť, že ich nosením sa ešte nič nekončí. Aj ochranné rúška potrebujú pozornosť a správnu starostlivosť. Môžu sa prať v práčke, ale vedzte, že čoskoro zmenia svoj tvar i elasticitu. Šnúrky na zaväzovanie sa začnú rozstrapkávať a aj gumičky nebudú na tom o nič lepšie.

Vedeli ste napríklad, že nosenie ochranného rúška má svoje špeciálne pravidlá? Na to, aby ste dodržali všetky hygienické zásady, je potrebné, aby ste rúško po každom použití správne vydezinfikovali. Najideálnejšie je ho buď vyvariť alebo aspoň na hodinu namočiť do šesťdesiatstupňovej vody s octom. Rúška sa dotýkajte iba vtedy, keď si ho nasadzujete a potom až vtedy, keď si ho zvliekate dole. Inak vám kvapôčky ostanú na rukách a jeho nosenie stratí efekt. Zakaždým, keď sa niekam chystáte, použite nové (vydezinfikované) rúško.

FOTO: pexels.com