smutná žena

Mimomaternicové tehotenstvo – strašiak všetkých žien

Nikdy nehovor nikdy – aj o tom sa presvedčilo už nemálo žien s rovnakou diagnózou – mimomaternicové tehotenstvo. Naplánované tehotenstvo sa tak zmení na nočnú moru a sen o dieťatku sa na istý čas rozplynie…

smutná žena

Nezávisle od veku

Mimomaternicové tehotenstvo si svoju „obeť“ nevyberá ani podľa veku, ani podľa počtu odrodených detí. Je to nepríjemná náhoda a krutá „hra“ prírody. Ak si myslíte, že vás sa čosi také netýka, buďte ostražitá a pozorujte varovné signály svojho tela. Potvrdilo sa, že ak patríte k ženám, ktoré majú zavedené vnútromaternicové teliesko alebo ste trpeli častými zápalmi a prekonali napríklad pohlavnú chorobu, diagnóza má u vás väčšiu šancu na zrod.

Predčasná radosť

Z predčasnej radosti sa stane krutá facka osudu. Ako rozpoznáte, že sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo a o čo vlastne ide? Mimomaternicové tehotenstvo je tehotenstvo, kde sa oplodnené vajíčko nedostane na svoje vopred určené a správne miesto – teda do maternice. Namiesto toho sa začne uhniezďovať v brušnej dutine, najčastejšie však vo vajcovode . Je to veľmi nebezpečné. Okrem toho, že je viac než isté, že to plod neprežije, zárodok vážne ohrozuje život matky. V prípade, že jeho rastom spôsobí prasknutie vajcovodu, hrozí mamičke krvácanie do brušnej dutiny, čo je život ohrozujúce.

Príznaky ako pri tehotenstve

Je normálne, že aj počas mimomaternicového tehotenstva pociťujete príznaky presne ako pri bežnom. Rozdiel je akurát v tom, že cítite bolesti v podbruší a máte veľmi zlý pocit, že niečo nie je asi v poriadku. Tehotenský test síce ukazuje dve čiarky, no napriek tomu niečo nepasuje. Prsia pobolievajú, trpíte nechutenstvom i nevoľnosťami a zrejme sa nedostavila ani menštruácia. Problém sa objaví vtedy, keď začnete okolo šiesteho až ôsmeho týždňa slabo krvácať . Neodkladajte návštevu svojho gynekológa a radšej sa ubezpečte, že je všetko v poriadku. Ultrazvukovým vyšetrením lekár najrýchlejšie vyzistí, či sa nejedná práve o mimomaternicové tehotenstvo.

Keď sa to potvrdí

Následne budete musieť absolvovať chirurgický zákrok, ktorý sa dnes dá riešiť aj laparoskopicky, takže zásah do vnútorných orgánov bude minimálny. Niekedy postačí iba tabletka, ktorá odumretý plod vypudí z tela a rozpustí sa do tkanív. Tak či onak, dávajte si na seba pozor. Po tomto nepríjemnom zážitku si dajte pol roka pauzu od plánovania rodiny a doprajte si čas iba samé pre seba.

FOTO: pexels.com