Prečo je čítanie pre deti dôležité?

Čítať by sa deťom malo už od útleho detstva. Knižky majú v sebe veľmi veľký potenciál a pre deti sú veľkým zdrojom slovnej zásoby, inšpirácie a rozvíjania predstavivosti. Ak čakáte na to, kedy bude dieťa knižkám rozumieť, tak to nerobte. Čítať totiž môžete už aj tým najmenším.

Aj bábätká majú radi knižky

Aj keď to znie možno zvláštne, aj bábätká obľubujú čítanie. Malé deti milujú svojich rodičov a ich najväčšou túžbou je to, aby boli pri nich čo najbližšie. A presne to počas čítania získavajú. Cítia mamu či otca pri sebe a počujú ich dôverne známy hlas. Cítia sa pokojne a aj spokojne. Pre najmenšie deti sú najvhodnejšie rytmické riekanky a detské básne, ktoré svojim pravidelným tempom dieťa vníma oveľa ľahšie a postupne sa mu vrývajú do pamäti jednotlivé slová a postupne aj celé frázy. Dieťa si zároveň aj osvojuje rytmus materinského jazyka, čo mu pomôže pri učení sa správne rozprávať.

 

Kniha je skvelá v každom veku

Čítanie kníh je výborným spôsobom, ako tráviť čas. Aby sme to naše deti naučili, musíme ich k tomu viesť odmalička.

Keď dieťatko začína vnímať objekty okolo seba, pokračujte pri čítaní s obrázkovými knižkami. Popri čítaní môžete spoločne ukazovať na obrázky, pričom sa dieťatku trénuje predstavivosť s vie si lepšie uvedomiť, o čom sa v knižke píše. Keď dieťa vie rozprávať, môže dokonca dej už prečítanej rozprávky prerozprávať vlastnými slovami podľa obrázkov. Aj týmto spôsobom sa rozvíja slovná zásoba.

U väčších detí sa postupne od obrázkových knižiek dostanete ku kratším príbehom, ktorých hrdinov si vyberajte spolu s dieťaťom, podľa toho, čo má rado. Či už ide o zvieratká, autá alebo iné postavy, dieťa by sa malo počas čítania baviť a nie nudiť. Rozhodne by ste ako rodičia nemali brať čítanie ako nutné zlo, ktoré treba pretrpieť. Dieťa to totižto vycíti a od knižiek ho týmto spôsobom odlákate.

Deti v predškolskom a školskom veku majú radi aj príbehy na pokračovanie. Niektoré sa doslova tešia na to, ako príbeh, ktorý ste začali čítať, bude pokračovať. Pri čítaní novej kapitoly si však nikdy nezabudnite zopakovať, o čom príbeh bol, aby ste sa znova „dostali do deja“.

Keď už deti dokážu čítať samé, pokojne ich nechajte, no pokiaľ si vyžadujú spoločné čítanie, tiež neodmietnite. Je to čas, ktorý im môžete venovať, preto si ho vzájomne doprajte.

 

Kniha-priateľ človeka

V knihách sa ukrýva veľa dobrého, ale treba si vedieť správne vybrať. Toto by malo platiť stonásobne, pokiaľ ide o knihy pre deti. V ponuke dnes nájdete množstvo literatúry, ktorá je určená pre najmenších čitateľov, takže je si určite z čoho vyberať.

Je dôležité, aby sme deti naučili dobre si vybrať a venovať sa čítaniu i v dospelosti. Je to určite čas strávený plnohodnotnejšie ako sedenie za počítačom či s telefónom v ruke. Aby sme to dosiahli, musíme deti ku knihám pritiahnuť ešte v útlom detstve. Keď k nim v tomto veku získajú vzťah, určite im vydrží až do dospelosti.

FOTO: pexels.com