Spôsob zábavy a vzdelávanie detí bez technológií

Dnešná doba je nastavená tak, že si bez moderných technológií nevieme život dosť dobre predstaviť. Počítače, mobilné telefóny, tablety. Toto všetko nás pohlcuje a vidíme to v rukách u každého. Aj deti sa veľmi rýchlo zoznamujú s týmito módnymi vychytávkami a často zabúdajú na to, že ich detstvo by malo byť o niečom inom. O hrách, zábave, športe a podobne. K tomu, aby si vedeli užiť svoj skutočný, nie virtuálny život by sme ich mali naučiť my, rodičia.

Technológie kam sa len pozriete

Je to skrátka tak. Všade, kam len oko dovidí sa dnes deti stretávajú s výdobytkami modernej doby. Čo myslíte? Aký darček by najviac potešil vaše deti? Asi to nebude nová knižka či spoločenská hra, však? Vo väčšine prípadov by bola odpoveď približne rovnaká. Nový smartfón či tablet, prípadne počítač. To by asi boli najčastejšie odpovede. Deti sa s týmito technológiami stretávajú už aj v školách a sú takpovediac nútené s nimi pracovať. Na jednej strane je to skvelé, pretože v živote a v práci sa im práca s počítačom, programami a vyhľadávanie informácií pomocou internetu určite zíde. Smutné ale je, že dieťa si nevie určiť hranice, kedy je už toho virtuálneho sveta dosť a treba sa od neho odpútať. Dnešné deti si totiž často nevedia nájsť žiadnu inú zábavu, keď im z rúk zoberiete teblety či telefóny. Tu by mali hlavnú úlohu zohrávať rodičia. Práve oni by mali svoje deti naučiť a ukázať im, že mimo obrazovky ich technologických kamarátov sa skrýva svet, ktorý ešte nepoznajú a mali by si začať užívať skutočný život.

 

Ukážte im, ako na to

Mnohí si radi zaspomíname na vlastné detstvo, kedy sme väčšinu času trávili niekde vonku, behali sme po ihriskách, naháňali sa, súťažili medzi sebou v rôznych disciplínach, ktoré sme si často sami vymysleli. Prečo to teraz neukázať aj vlastným deťom? Existuje veľa možností, ako sa s deťmi zabaviť a aj sa niečo nové naučiť a to aj bez toho, aby museli pozerať do počítača. Základom úspechu a pravidlom, ktoré by ste mali určite dodržať je, robiť tieto aktivity spolu. Spoločnetrávený čas je to najviac, čo deťom môžete dať. Čo napríklad môžete spolu robiť?

  • spoločné prechádzky, výlety, turistika – pohyb je skvelá vec. Nie každý je vyslovene športovo nadaný, ale jednoduchá prechádzka, pešia turistika či napríklad výlet na bicykli určite zvládne aj ten najväčší lenivec. Spoznávanie prírody, kultúrnych a historických pamiatok naživo si určite vaše ratolesti zapamätajú lepšie, ako keby sa o nich učili v škole.
  • šport – ak máte spoločný obľúbený šport, choďte si spolu vybiť energiu. Či už si zabeháte, zahráte futbal, tenis alebo si len vonku na dvore zahádžete loptu s vaším najmenším drobcom, je to spoločne trávený čas, ktorý vám nikto nezoberie.
  • spoločenské hry – zabaviť sa môžete aj doma. Pri spoločenských hrách sa naučíte komunikovať ako rodina a zaručene spolu zažijete kopec zábavy. Že doma žiadnu hru nemáte? Je najvyšší čas si nejakú zadovážiť.
  • vyrobte spolu niečo – deti veľmi rady niečo nové vymýšľajú a vyrábajú. Prečo im v tom nepomôžete? Šikovná mamina môže pomôcť ušiť nové šaty pre bábiku a zručný ocko zase pomôže zhotoviť napríklad búdku pre nového domáceho miláčika. S najmenšími deťmi môžete maľovať, vystrihovať, navliekať koráliky a mnoho ďalších zaujímavých činností, pri ktorých sa zabavíte a zároveň sa deti aj niečomu novému naučia.
  • čítajte im – čítanie kníh je dnes trochu zaznávané a dostáva sa do úzadia. Čítajte svojim deťom a naučte ich milovať knihy. Je to veľmi dobre strávený čas. Malé deti milujú, keď im rodičia čítajú, pretože môžu prežívať aj ten najnapínavejší dej rozprávky v bezpečnom náručí otca alebo mamy. Čítaním sa deťom rozširuje a obohacuje slovná zásoba, čo je veľmi dôležité už pri tých najmenších deťoch.
  • domáce práce – nie vždy je samozrejme čas na zábavu. Aj pri domácich prácach môžete spolupracovať, ak samozrejme necháte deti, aby vám pomohli. Popri tom sa môžete porozprávať, zaspievať či si zatancovať.

Je veľa možností, ako deťom ukázať, že sa dá dobre zabaviť aj mimo sveta technológií. Len ich k tomu treba priviesť, nájsť si to, čo budete mať radi a zúčastniť sa na týchto aktivitách spolu s nimi.

FOTO: pexels.com