Ako zvládnuť extrémne horúčavy s deťmi

Takmer každá mamička sa teší na leto, až bude môcť tráviť so svojím dieťaťom čo najviac času vonku. Letné počasie však so sebou prináša aj tropické horúčavy, ktoré zle znášame nielen my, dospelí jedinci, ale predovšetkým naše malé deti. Deti ešte nemajú tak dobre vyvinutý termoregulačný systém ako dospelé osoby, preto sú v horúcich dňoch veľmi náchylné na prehriatie organizmu. Dnes si teda, milé mamičky, budeme rozprávať o tom, ako zvládnuť čo najlepšie tieto horúce dni s malými deťmi. Predovšetkým u nich je potrebné predchádzať prehriatiu organizmu a dehydratácii.

Správny pitný režim je základ.

V čase, keď sa teploty priblížia ku tridsiatim stupňom,  je potrebné zvýšiť deťom pitný režim. Dieťa, ktoré je stále dojčené, musíte častejšie kŕmiť. Ak je váš kojenec kŕmený z fľaše, môžete mu okrem mlieka ponúkať aj prevarenú vodu. Prevarená voda je vhodná aj pre staršie deti, ktoré by ju mali piť v priebehu celého dňa. Nikdy svojmu dieťaťu nepodávajte studenú vodu. Všetky tekutiny by mali mať vždy izbovú teplotu.

 

Ako sa správne správať v horúcom počasí?

Ak to nie je nutné, snažte sa v extrémne horúcich dňoch nevychádzať von. V prípade, že predsa len musíte opustiť priestory svojho bytu alebo domu, oblečte svoje dieťa len do ľahkého trička a plienky. Nikdy nezabudnite na pokrývku hlavy! Keďže detská pokožka ešte nie je vyvinutá ako u dospelých jedincov, hrozí jej veľmi ľahké popálenie od slniečka. Preto nezabudnite svoje dieťa potierať opaľovacím prípravkom pre deti. Deti mladšie ako dvanásť mesiacov by sa mali slniečku vyhýbať úplne. Svojmu dieťaťu doprajte dostatok tekutín a ochladenie v podobe vlažných kúpeľov. Ak sa chystáte svoje dieťa uložiť k spánku, umiestnite jeho postieľku na najchladnejšie miesto v byte. Ak je v miestnosti ventilátor, nesmie byť namierený priamo na dieťa.

 

Cestovanie s deťmi v horúcom počasí.

Ak musíte so svojím dieťaťom v letných mesiacoch cestovať, snažte sa túto cestu podniknúť v najchladnejšej časti dňa. Ak cestujete autom, používajte klimatizáciu. Klimatizácia nesmie byť nastavená na príliš nízku teplotu. Ideálna je teplota nad 24 ° C. Nižšie teploty môžu ohroziť zdravie Vášho dieťaťa. Nikdy nenechávajte dieťa v aute samotné!!!

 

Ako spoznáte dehydratáciu u svojho dieťaťa?

Hoci dodržiavate všetky zásady správania sa v horúcich dňoch, môže sa stať, že Vaše dieťa bude dehydrované. Tento stav veľmi ľahko spoznáte. Medzi hlavné symptómy dehydratácie patrí nechutenstvo a nezáujem o tekutiny. Dieťa je nadmerne ospalé, podráždené a plačlivé. Jeho pokožka je horúca a veľmi suchá, rovnako ako jeho ústa. Telesná teplota Vášho dieťaťa sa môže vyšplhať až k 40 ° C. Dieťa môže zvracať, alebo sa u neho objaví hnačka. V prípade, že spozorujete akékoľvek tieto varovné príznaky dehydratácie, neváhajte svoje dieťa okamžite odviezť k lekárovi alebo do nemocnice.

FOTO: pexels.com