spiace bábätko

Koľkokrát musí bábätko cez deň spať?

Šťastné mamičky tie, ktorých bábätká celé noci prespia. Najmä prvé dni po príchode z pôrodnice bývajú náročné. Dieťatko sa učí režimu a ide mu to veľmi ťažko. V brušku bola predsa vždy tma a mierny hluk.

spiace bábätko

Pomôžte mu so zmenou

V pôrodnici je takmer nemožné vytvoriť dieťatku aspoň nejaký režim. Každú chvíľu si poň chodia milé pani sestričky a doktorky, ktoré kontrolujú jeho zdravotný stav a prospievanie. Keď už konečne zaspinká, zas ho niekto berie. Potom býva podráždené a upokojí sa iba v náručí matky – niekedy aj za cenu bezsenných nocí. Častým prikladaním na prsník si vytvárate medzi sebou silné puto a vzťah, ktorý nič neprekoná. Najdôležitejšou osobou v jeho živote ste vy, a preto ak vami lomcuje hnev či únava, spomeňte si na túto výsadu.

Keď vás konečne prepustia domov, prichádza čas na vaše pravidlá. Iste ste sa ešte v tehotenstve rozprávali so svojim partnerom, ako si život s dieťatkom predstavujete. Mať teórie je jedna vec a zaviezť ich do praxe – druhá. Možno to nebude ľahké, ale spolu prídete na to, ako zosúladiť potreby dieťatka s vašimi prianiami. Kúpeľ vždy v rovnakom čase a rovnaké úkony pred „hlavným“ spánkom, uľahčia bábätku zistiť, že prichádza noc a vtedy treba spinkať. Počas nočného dojčenia nezapínajte svetlo a nerozprávajte sa s ním. Dáte mu tak najavo, že nie je priestor na výmysly. Hrať sa predsa môžete celý deň.

Trikrát počas dňa je norma

Ak nerátame nočný spánok, tak spánok dopoludnia, cez obed a krátky „šlofík“ pred večerou, je tak akurát. Samozrejme, že novorodenci prespia aj 22 hodín denne, ale bavme sa skôr o niekoľkomesačných drobcoch. Do jedného roka až do roka aj pól, potrebujú toho spánku viac. Malé detičky vstávajú veľmi skoro ráno. Obvykle sa dve hodinky pohrajú a znova sú unavené. Hoci nespia príliš dlho, aj pol hodina im pomôže k tomu, aby neboli podráždení. Najdlhší spánok počas dňa je ten obedný, kedy by mali prespať aspoň dve hodiny. Veľa detičiek si potrebuje ešte na pár minút podriemať aj v podvečerných hodinách, aby neboli príliš unavené pred tým najhlavnejším spánkom.

Sama uvidíte, kedy bábätku postačí iba jeden kvalitný obedný odpočinok. Nespoliehajte sa na rady svojich kamarátok z detského ihriska. Ak vidíte, že sa vášmu dieťatku už o desiatej doobeda zíva, uložte ho do postieľky. Potrebuje to. Veď aj naše babky hovorievajú: „Keď spia, tak rastú.“.

FOTO: pexels.com