Milé mamičky, všetky sme sa iste po celú dobu zimy tešili na leto, až budeme môcť ísť na letnú dovolenku. Cestovanie s malými deťmi však nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Ak sa chystáte na dlhšiu cestu so svojím dieťaťom, je nutné si dopredu všetko veľmi dôkladne premyslieť a naplánovať. Ak budete teda cestovať autom dlhšiu vzdialenosť, počítajte s častými prestávkami, aby sa mohlo vaše dieťa prebehnúť alebo sa pohodlne občerstviť.
Aby ste cestu so svojím dieťaťom zvládla bez zbytočných stresov, urobte si zoznam vecí, ktoré by ste mali mať pri cestovaní s dieťaťom vždy po ruke. Jedná sa predovšetkým o hračky, rezervné plienky, oblečenie, cumlík, fľašu s pitím, desiaty a pod. Ak budete cestovať dlhšie ako 6 hodín, naplánujte si aj prestávky, aby ste mohli využiť aj sociálne zariadenia benzínových púmp a odpočívadiel v prírode, kde budete mať možnosť príjemne sa natiahnuť a na chvíľu sa prejsť.
Cestovná nevoľnosť
Mnoho detí trápi na cestách cestovná nevoľnosť. Tento problém sa zvyčajne objaví už pri prvej jazde, a preto je vhodné dieťa pred prvou jazdou príliš nekŕmiť. Cestovná nevoľnosť má pomerne jasné symptómy. Medzi prvé príznaky cestovnej nevoľnosti patrí náhla bledosť, studený pot, závrat, bolesti brucha a následne dochádza k zvracaniu. U dojčiat sa cestovná nevoľnosť prejavuje zvýšeným nepokojom a plačom. Našťastie existuje na cestovnú nevoľnosť veľké množstvo farmakologických preparátov, ktoré dokážu cestu Vášmu dieťaťu značne uľahčiť. Tieto prípravky môžete zakúpiť ako vo forme tabliet, tak aj žuvačiek. Lieky vyvolávajú miernu ospalosť a upokojujú žalúdok. Všetky tieto lieky sú bežne dostupné v lekárňach. Napriek tomu si však pripravte na cestu tiež vrecko, žinku a samozrejme náhradné
oblečenie.
Cestovná lekárnička
Cestovná lekárnička by mala byť neoddeliteľnou súčasťou vybavenia pri každom Vašom cestovaní. Výbava lekárničky by mala byť prispôsobená miestu Vášho pobytu, jeho dĺžke a zdravotnému stavu všetkých účastníkov Vášho cestovateľského dobrodružstva. V prípade, že sa chystáte do exotických krajín, navštívte svojho lekára, aby vám pomohol s jej výbavou. V každej lekárničke by malo byť dostatočné množstvo liekov, ktoré pravidelne užívate.
Nepostrádateľné sú tiež lieky na zníženie teploty. Lieky s týmto účinkom môžete zakúpiť aj vo forme sirupu alebo čapíkov. Pre prípad úrazu je vhodné mať v lekárničke dezinfekčný prostriedok, náplasti, ovínadlá a gázy. V letných mesiacoch sa veľmi často objavujú zápaly spojiviek, ktoré sú spojené s morskou vodou a slniečkom. Pre tieto prípady nezabúdajte so sebou do lekárničky pribaliť očné kvapky. Ak viete, že sa budete pohybovať cez deň na slniečku, nezabudnite so sebou vziať dostatočné množstvo opaľovacích prostriedkov a mlieko po opaľovaní. V mnohých exotických krajinách vás môžu postihnúť aj hnačkové ochorenia, preto so sebou nezabudnite zobrať napr. aj živočíšne uhlie. Dôležitou súčasťou lekárničky by mali byť tiež lieky na alergiu a prechladnutie.
FOTO: pexels.com