Druhé dieťa – áno či nie?

Mnoho rodičov sa rozhoduje, či chce mať jedno alebo viac detí. Pre niekoho je to jasná voľba. Jedno dieťa je akurát pre radosť i starosť. Niektorí zasa vidia svoje šťastie vo veľkej rodine s viacerými deťmi. Príchod ďalšieho dieťaťa do rodiny prináša so sebou veľkú radosť, ale pre rodičov aj veľa starostí. Ako to čo najlepšie zvládnuť?

 

Návod ako to prežiť, neexistuje

Ak sa rozhodnete mať druhé dieťa alebo vás jeho príchod prekvapí, musíte sa ako mama pripraviť na to, že sa situácia doma trochu skomplikuje. Nech už je vekový rozdiel medzi deťmi akýkoľvek, budete sa musieť venovať obom deťom, čo môže byť časovo dosť náročné. Či už máte doma školáka alebo menšie dieťa, bude si vašu pozornosť vyžadovať rovnako, ako aj novonarodené bábätko.

Mamy teda v prvých týždňoch a mesiacoch dostávajú poriadne zabrať. Treba si ale uvedomiť, že pokiaľ si doma vytvoríte určitý systém, určite to hravo zvládnete. A keď bábätko vyrastie, budú zo súrodencov najlepší kamaráti a spojenci, ktorí sa spolu zahrajú a zabavia, a vy budete mať pre seba viac času. Dôležité je aj to, nesnažiť sa stíhať všetko sama. Nezabúdajte, že na výchovu a starostlivosť o deti ste ako rodičia dvaja, preto sa snažte úlohy si rozdeliť.

 

Pripravte na príchod súrodenca staršie dieťa

Pre staršieho súrodenca bude príchod bábätka domov veľkou zmenou. Celá pozornosť, ktorá doteraz patrila len jemu, je zrazu obrátená na malého „prišelca“, ktorý neustále plače a mama s otcom už nemajú toľko času na to, aby sa mu venovali. Preto je dôležité, aby sa starší súrodenec na mladšieho tešil, a tak trochu aj vedel, čo ho bude čakať.

Ubezpečte svoje staršie dieťa, že aj keď na neho nebudete mať toľko času ako pred tým, nemáte ho menej radi. A snažte sa mu aj po narodení bábätka venovať aspoň zopár chvíľ každý deň. Potrebuje vedieť, že je pre vás stále rovnako dôležité. Výborné je vytvárať súrodenecký vzťah ešte pred príchodom bábätka na svet. Starší súrodenec ho môže hladkať cez mamine bruško, môže mu spievať či rozprávať sa s ním. Aj takýmto spôsobom dosiahnete to, že sa bude na bábo tešiť.

Keď sa dieťatko narodí, snažte sa staršie dieťa zapájať do starostlivosti oňho, pokiaľ o to bude prejavovať záujem. Aj keď to zo začiatku nebude ľahké, určite to zvládnete. Veď materstvo nie je vždy len prechádzka ružovou záhradou, no určite stojí za to.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *