Jedináčik

Keď majú rodičia doma jedináčika, zvyčajne je to stredobod vesmíru oboch rodičov, ktorí by mu najradšej zniesli aj modré z neba. Rodičia sú na svoje deti úzkostlivé, no u rodičov jedináčikov to platí stonásobne viac. Veľkou a asi aj najčastejšou chybou je, že sa snažia uchrániť dieťa od všetkých nástrah a problémov, ktoré ho môžu v živote stretnúť. A nejde len o tie, ktoré ho čakajú v detstve, ale často už aj v období, kedy by sa malo o seba vedieť postarať samé. Treba si uvedomiť, že ak budete ako rodičia všetku zodpovednosť preberať za svojho potomka, nenaučíte ho riešiť problémy a vysporiadať sa so situáciami, ktoré nie sú ľahké. Dieťa si zvykne na to, že všetky prehrešky či priestupky bude za neho ospravedlňovať a „žehliť“ niekto iný a rovnako i povinnosti a problémy, ktorých bude čoraz viac si nebude vedieť vyriešiť sám, pretože bude čakať, že to niekto urobí za neho. Ak chcete, aby vaše dieťa bolo v živote samostatné, nechajte ho „potrápiť sa“ a vyrovnať sa so situáciami, ktoré môže zvládnuť aj samé.

Problémy s nadväzovaním vzťahov

Byť jedináčikom nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Je známe, že mnohí, ktorí vyrastali bez súrodencov mali jedno jediné želanie, a to mať brata alebo sestru. Deti, ktoré vyrastajú samy majú často problém vžiť sa s kolektívom, nadväzovať priateľstvá a vzťahy. Často sa nevedia podeliť o svoje veci či o spoločné veci v škôlke alebo škole. Je preto dôležité, aby jedináčikovia šli do kolektívu čo najskôr a často sa stretávali s rovesníkmi, aby sa naučili spolu hrať a spolupracovať.

 

Šikovnejší ako ich rovesníci

Jedináčikovia predbehnú často vo vývoji svojich spolužiakov práve preto, že sa im rodičia viac venujú. Dôležité je, že im venujú hlavne svoj čas a pozornosť, ale aj to, že sa tieto deti nachádzajú často len v spoločnosti dospelých, odpozorujú a odpočúvajú komunikáciu medzi dospelými a učia sa zároveň s nimi komunikovať ako so sebe rovnými.  Napredujú v reči, komunikácii i v školskom prospechu.

Ak sa teda rozhodnete mať len jedno dieťa, snažte sa mu venovať tak, aby ste z neho vychovali úspešného a vyrovnaného človeka, ktorý bude uznávať tie správne hodnoty.

FOTO: pexels.com