Ak si myslíte, že deti uprednostnia skôr mamu-flegmatičku, ktorá dovolí úplne všetko a nikdy neskríkne, prekvapí vás, že opak je pravdou. Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil, deti uprednostnili skôr prísnejšie mamy. V nich totiž nachádzali dôveru a pevnejšie puto.
Čo vravia sociológovia?
Odborníci sa zhodujú vo výroku, že dnešní mladí ľudia nie sú absolútne pripravení na rodičovstvo. „Spravia“ si bábätko a tľapkajú sa po pleciach, akí sú šikovní. To, že starostlivosť o dieťa a celoživotné vychovávanie nie je lízať med, zistia až neskôr alebo žiaľ – niekedy vôbec. Poslanie rodičovstva tkvie v niečom celkom inom. Mať dieťa znamená zahrnúť ho láskou a venovať mu pozornosť, starostlivosť. Vysvetľovať základné princípy života a odpovedať na každú jednu otázku. Smutné je, že dnešné ženy ani netušia, ako fungujú ich vnútorné pohlavné orgány.
Keď sa pýtajú, odpovedajte
Pri zvedavých detských otázkach by žiadna téma nemala byť tabu. Preto je veľmi dôležité, aby aj rodič mal všeobecný rozhľad a vedel svojmu dieťaťu odpovedať adekvátne k jeho veku. Bez použitia klamstiev. Už okolo piateho roku života sa začnú pýtať, ako prišli na tento svet a prečo má mamička každý mesiac na sebe tú čudnú vec pripomínajúcu plienku…
Otvorene sa s nimi bavte o živote, o smrti, ale aj o tom, ak v rodine nastane nepríjemný problém, situácia či hádka. Neustále im vysvetľujte, o čo ide. Je to pre nich istota. Dôvera.
Prísni, ale láskaví
Deti majú radi akési „mantinely“. Akceptujú prísnosť rodičov – samozrejme za predpokladu, že je prezentovaná láskavo. Liberálna výchova, kde si môžu dovoliť čo len chcú, nie je celkom na mieste. Potrebujú mať stanovené hranice. Ak svoje dieťa chcete potrestať, radšej mu zakážte sledovanie televízie, ale nikdy citovo nevydierajte. Nedajte mu pocítiť, že je nechcené ani to, že vám má dať pokoj. Pokiaľ sa dá, obmedzte sociálne siete, mobily a tablety a učte svoje deti komunikovať s ľuďmi a vytvárať si priateľstvá. Ich originalita vynikne práve vtedy, keď budú iní než tí ostatní.
FOTO: pexels.com