Ak čakáte bábätko, alebo ste novopečená mamička, gratulujeme! Práve prežívate najkrajšie obdobie svojho života, a preto si ho nenechajte ničím a nikým pokaziť. Nevšímajte si reči svojho okolia a zabudnite na internetové diskusie, ktoré vás iba zbytočne znepokoja.
Áno, materské mlieko je to najlepšie
Ale aj napriek tomu nemusíte mať vôbec žiadne výčitky, ak sa náhodou zamýšľate svoje bábätko od začiatku nedojčiť. Niektoré ženy to vedia už vopred a iné sa prvé týždne trápia, aby im vyšlo aspoň pár kvapiek tejto významnej a nenahraditeľnej výživy. Materské mlieko obsahuje základ živín a potrebných látok pre zdravý vývin a vývoj dieťatka. Dojčenie navyše buduje a posilňuje vzájomné puto.
Na trhu existuje mnoho značiek dojčenských mliek, ktoré sa odlišujú najmä cenou a v neposlednom rade chuťou i schopnosťou „zapekať“ malé detské brušká. Keďže marketing je od toho, aby produkty zarábali, presvedčia vás aj o nemožnom. Napríklad, že ich mlieko v prášku je takmer identické s tým materským. Za povšimnutie ale stojí fakt, že ich trvanlivosť je niekoľkoročná a samotné, že je to „vysušené mlieko“, častokrát idú protichodne s myšlienkami o niečom zdravom.
V minulosti mamičky kojili 3 – 4 mesiace a deti boli zdravé, netrpeli alergiami a nemali problém zjesť čokoľvek. Tie, ktoré nemali dostatok mlieka, prevárali kravské alebo sa prikláňali ku koziemu, ktoré je zložením najviac podobné ľudskému materskému mlieku.
Neexistovali žiadne pokračovacie mlieka, čo sa museli piť až do tretieho roku života. A tu sme? Sme! Zarába sa na všetkom.
Je to aj o psychike
Tlak spoločnosti, ktorý je vyvíjaný na každú mladú mamičku, je naozaj silný. Dnes sa hovorí o tom, aké by ženy mali byť. Vraj musia všetko stíhať k tomu všetkému vychovávať deti a ešte aj dobre vyzerať. Keď si k tomu nájdu aj nejakú brigádu, aby iba zbytočne nesedeli tri roky doma, tak o to lepšie. Je to normálne?
Ty nedojčíš? Čo si za mamu? – sú otázky, ktoré musia ísť jedným uchom dnu a druhým von, pretože ináč sa zbláznite. Je to len vaša vec a vôbec nie ste povinná na takéto intímnosti odpovedať. Nie ste zlá, ani horšia mama. Niektoré ženy jednoducho nemajú šťastie dojčiť. Stres, zlá životospráva alebo celková neinformovanosť môže tvorbu mlieka zredukovať, až úplne zastaviť.
Veľkú rolu zohráva vaša psychika, ak ste v pohode a nastavená na to, že spravíte preto všetko, tak to pôjde. Dôkazom sú nám ženy, ktoré v koncentračných táboroch dojčili svoje deti, hoci boli o hlade a smäde. Všetko je teda iba v našej hlave.
FOTO: pexels.com