Tí, ktorí prekonali toto ochorenie ešte v detstve, sa môžu radovať. Kiahne sú ako herpes – prudko nákazlivé a bojovať s nimi môžete len raz v živote. Existujú však výnimky. Niektorí ľudia ich prekonali aj dvakrát.
Radšej skôr ako v dospelosti
Je lepšie, ak kiahne „schytáme“ ako deti, pretože v dospelom veku môže byť celá liečba oveľa zdĺhavejšia a náročnejšia. Okrem vysokých horúčok, bolestí hlavy a nepríjemného svrbenia dokážu narobiť s naším organizmom veľa nezbedností. Kŕče, zmätenosť, strata rovnováhy alebo zvracanie sú iba drobnou ukážkou toho, na čo je nutné sa pripraviť v tom najhoršom scenári.
Ako sa kiahne šíria a prejavujú
Vírus sa nachádza tak vo vzduchu, ako aj v kvapôčkovej infekcii. Ak prichádzate do priameho styku s človekom, ktorý je nositeľom, je viac než isté, že kiahne dostane každý, kto si tým ešte neprešiel. Obvykle sú to najmä malé deti. Ak si začnete všímať zvláštne príznaky u svojich ratolestí a sťažujú sa na únavu a bolesti hlavy, k tomu sa pridajú vysoké horúčky – pripravte sa na dlhú dovolenku. S touto dobre známou chorobou sa totiž budete pasovať minimálne dva až tri týždne. Zároveň je to doba, kedy by ste sa mali úplne vyhýbať pobytu v spoločnosti i vonku. Karanténa je nutnosť i samozrejmosť.
Štyridsiatky niekoľko dní po sebe
Okrem vysokých horúčok a červených fliačkov, ktorých môže byť na tele až tristo, nepridáva na nálade ani „domáce väzenie“. Imunita však dostáva poriadne zabrať a verte či nie, telo vykonáva veľmi potrebné úkony k tomu, aby sa čím skôr dostalo do „pôvodného stavu“. Vytvára si v tele protilátky na celý zvyšok života. Odporúča sa veľa oddychovať, prijímať dostatočné množstvo tekutín a čo je hlavné – vyrážky nechytať a neškriabať. Hoci veľmi svrbia, no tekutina, ktorá je v nich obsiahnutá by spôsobila ďalšie a ďalšie vyrážky a celú liečbu by ešte viac predĺžila. Okrem toho riskujete neestetické jazvy, ktoré sa vám budú pripomínať po zvyšok vášho života.
FOTO: google.com