tehotenstvo

Veci, ktoré treba zariadiť ešte pred odchodom do pôrodnice

Deväť mesiacov tehotenstva sa blíži k svojmu záveru a nastávajúcej mamičke ostáva už iba pár dní na to, aby stihla zariadiť všetko potrebné pre príchod dieťatka. Aj zdanlivo obyčajné veci dokážu nepríjemne prekvapiť.

tehotenstvo

Autosedačka, kočík a umelé mlieko pre prípad núdze

Možno sa zasmejete, ale aj taká samozrejmá vec, akou je autosedačka – už prekvapila nemálo manželských párov, ktoré si svoje dieťa nevedeli odniesť z pôrodnice. Tzv. „vajíčko“ majte preto „nainštalované“ na zadnej sedačke presne podľa inštrukcií v návode, aby bola cesta autom bezpečná a príjemná. Bábätko detskú autosedačku bude využívať maximálne po dobu jedného roka, pretože vám bude zo dňa na deň rásť pred očami a veru – čoskoro sa tam nezmestí.

Ďalšia vec, ktorú by ste mali mať doma pripravenú, je okrem haldy plienok na citlivú pokožku novorodenca aj umelé dojčenské mlieko. Nikdy neviete, či sa vám náhodou prvé dni po príchode z nemocnice nezíde. Materské mlieko sa vám nemusí „naštartovať“ okamžite. Občas to pár dní či týždňov trvá. Všetko závisí na hormónoch a vôle mamičky. Sem – tam sa stáva, že množstvo materského mlieka v prvých dňoch dieťatku nestačí a k jeho úplnej spokojnosti a nasýtenosti je potrebných ešte pár kvapiek navyše. Zadovážte si preto vopred mlieko, ktoré je čo najviac podobné tomu vášmu. Hlavne, aby malo ľahké zloženie a nebolo príliš husté. To zbadáte okamžite. Fľaša a cumlík sú samozrejmosť.

Vyberte si pôrodnicu a stanovte pravidlá v domácnosti

Pár týždňov či dní pred očakávaným príchodom nového člena rodiny je veľmi dôležité vybrať si nemocnicu. Nie je to jedno, pretože v každej pôrodnici platia iné pravidlá a zvyky. Najlepšie recenzie dostanete od svojich známych a od priateľov. Tzv. „VIP“ izba poskytuje nespočetne veľa výhod pre mamičku, pre dieťa i pre celú rodinu. Je síce drahšia, ale maximálne komfortná. Ak sa bojíte samoty, tu vás môže kedykoľvek a ktokoľvek navštíviť. Navyše máte súkromie a vlastnú kúpeľňu s WC.

Nepochybne vám pomôže, keď si vopred nakúpite, upracete a dokonca i navaríte, pretože po príchode domov sa z vašej domácnosti stane miesto plné nových pocitov, stresu, ale aj nesmiernej únavy a samých nových povinností. Avšak radosť z dieťatka je neporovnateľne väčšia!

FOTO: pexels.com