Ak máte doma jedináčika, určite sa snažíte, aby mu nič nechýbalo. No keď príde chvíľa, že má do rodiny pribudnúť mladší súrodenec, môže staršie dieťa začať žiarliť. Nie je to nič nezvyčajné, no dá sa s tým pracovať tak, aby netrpelo staršie ani mladšie dieťa a samozrejme, ani vy, rodičia.
Mami, ja chcem bračeka!
Deti, ktoré nemajú súrodencov často prosia rodičov o to, aby nejakých „dostali“. Mať brata alebo sestru je u nich väčšinou predstava toho, že budú mať rovnocenného partnera, s ktorým sa budú hrať, rozprávať, zabávať sa. Nerozumejú tomu, že dieťatko, ktoré rodičia prinesú domov nebude môcť byť rovnocenným partnerom na hry a huncútstva ešte nejaký ten čas. Potom príde v detskej hlavičke zmena a na súrodenca sa už tak veľmi netešia a niekedy by ho najradšej vrátili tam, odkiaľ ho rodičia priniesli.
Žiarlivosť je prirodzená
To, že staršie dieťa žiarli na mladšieho, je úplne prirodzené. Doteraz sa všetka pozornosť venovala len jemu. Rodičia tu boli bezvýhradne len pre neho, všetky hračky, knižky a detská izba. To všetko patrilo len jemu. Kedykoľvek dieťa potrebovalo, vedelo, že rodič ihneď pribehne. S príchodom bábätka sa ale veľa vecí zmenilo.
Väčšinu času venujú rodičia mladšiemu súrodencovi, ktorí aj tak neustále kričí a nerobí nič zaujímavé. Mama, ktorá sa doteraz vždy usmievala, je teraz neustále unavená a zamračená a na všetky otázky či požiadavky staršieho dieťaťa reaguje nejako podráždene. Uvažujme, rodičia! Ani nám by sa nepáčila takáto zmena, ktorá nás v našich očiach odsunula na druhú koľaj. Dieťa začína byť smutné, nerozumie tomu, prečo sa mu rodičia už toľko nevenujú a kričia na neho častejšie, ako inokedy. Jediné vysvetlenie je, že ho už neľúbia.
Aj takto nejako môže rozmýšľať starší súrodenec. Postupne začne na seba upozorňovať, a nie zriedka je to spôsobom, ktorý sa nám nepáči. Preto je potrebné, aby sme ako rodičia čím skôr zabránili tomu, aby žiarlivosť staršieho dieťaťa vôbec prepukla.
Ako na to?
Najlepšie riešenie je, budovať súrodenecký vzťah ešte skôr, ako príde mladšie dieťa na svet. Dieťaťu môžete spôsobom, ktorý je jeho veku primeraný povedať, že mamina nosí v brušku brata alebo sestru a ak chce, môže sa s ním rozprávať alebo mu napríklad aj spievať. Hladkať mamine bruško a cítiť, ako sa v ňom bábätko hýbe, je pre dieťa silný zážitok, ktorý vytvára citové puto.
Po narodení dieťatka sa pokúste, aby ste sa staršiemu dieťaťu venovali toľko, koľko vám to možnosti a čas dovolia. Aj keď s bábätkom máte roboty vyše hlavy, pokúste sa chvíle, ktoré môžete, venovať vašej staršej ratolesti. Potrebuje totiž cítiť, že ste tu vždy pre ňu, aj keď je teraz toho času akosi pomenej. Ak prejaví dieťa záujem, pokojne mu dovoľte, aby vám s bábätkom pomáhalo. Aj tak si postupne vybuduje vzťah k mladšiemu súrodencovi a bude sa cítiť užitočné.
To aký vzťah budú mať medzi sebou naše deti, závisí vo veľkej mier aj na nás, rodičoch. Preto by sme sa mali snažiť o to, aby bol čo najvrúcnejší a bezproblémový.
FOTO: pexels.com