pohyby bábätka

Pohyby v brušku – prvý kontakt s matkou

Čakáte svoje prvé bábätko a neviete sa dočkať prvých pohybov v brušku? Aké to je, keď zrazu zacítite svoje klbko lásky a na čo sa treba pripraviť?

pohyby bábätka

Dvadsiaty piaty týždeň tehotenstva

Niektoré budúce mamičky sú veľmi vnímavé a prvé pohyby svojho bábätka možno ucítia aj skôr. V priemere platí, že prvé pohyby sa dajú cítiť okolo dvadsiateho piateho týždňa tehotenstva. Začiatkom šiesteho mesiaca sa teda začnete cítiť tak „ozajstne“ tehotná. Narastajúce bruško a prvý nesmelý spôsob komunikácie medzi dieťatkom a vami sa postará o nezabudnuteľné zážitky.

Aké to je?

Jednoducho povedané – prvé pohyby dieťatka sú často zamieňané s pohybom čriev. Aj keď sa to zdá možno smiešne a milé, skutočnosť je naozaj taká. Plod má ešte v maternici veľmi veľa miesta, a preto si v nej pláva a robí si doslova čo chce. Čím je dieťa väčšie, o to zreteľnejšie sa dajú jeho akrobacie vnímať. Dokonca v posledných týždňoch tehotenstva sa jeho pohyby budú dať vidieť aj cez tričko. Stane sa to senzáciou pre celú rodinu a všetkých vašich najbližších. Čo je ale najdôležitejšie, tieto momenty vás s partnerom nesmierne zblížia. Ak nie ste prvorodička, dovoľte svojim deťom nadviazať prvé spojenie so súrodencom. Ešte viac si uvedomia, že vo vás rastie nový život.

Na čo všetko dieťa v brušku reaguje?

Bábätko v brušku matky reaguje na všetko súbežne. Cíti jej pocity, radosť i strach. Vníma hudbu, hlasy i zvuky. Vie sa tiež vystrašiť, keď sa napríklad zabuchnú znenazdajky dvere. Obvykle „vystrája“ najmä vtedy, keď chcete odpočívať. Nie je to naschvál, ale váš pohyb ho uspáva a upokojuje. Tým, že sa nehýbete, prebudí sa a protestuje. Miluje sladké a ovocné chute, ale neznáša, keď sa napijete veľmi studenej vody. Vtedy sa snaží „uniknúť“.  Ak máte pocit, že sa dlho nehýbe, veľakrát postačí zmena polohy na ľavý bok. Pohyby viete „vyprovokovať“ aj miernym tlakom na bruško a jeho hladkaním.

FOTO: pexels.com