čistenie fasády

2 hlavné dôvody, prečo je dôležité čistiť fasádu?

čistenie fasádyNeexistuje samočistiaca fasáda. Každá postupom času na seba naberá špiny rôzneho charakteru a pôvodu. Preto je vhodné raz za čas upriamiť pozornosť aj na čistenie fasády a to hneď z dvoch dôvodov.

Prvým dôvodom je samozrejme estetika. Za roky sa na fasáde nahromadí množstvo nečistoty ako napr. prach, peľ, plesne, huby, či spóry. Negatívne ju ovplyvňujú napríklad exhaláty predovšetkým v meste, UV žiarenie, vietor, mráz, sneh. Samostatnú kategóriu tvoria nečistoty spôsobené vtáctvom, predovšetkým lastovičkami, ktoré si radi stavajú hlinené hniezda v našich príbytkoch.

Od prvého dňa je teda vaša fasáda vystavovaná „útokom“ a z vizuálneho hľadiska je vhodné postarať sa o fasádu, aby bola znovu ako nová. Ako často?

Pri novostavbách je ideálne spraviť čistenie fasády hneď ako sa skončia stavebné práce. Vtedy je totiž na stene najvyššia koncentrácia stavebného prachu, špiny, zeminy a podobne. Následne je vhodná pravidelná starostlivosť v intervale 3-4 roky a to aj v prípade, že fasáda nenesie známky zašpinenia. Prečo sa to potom odporúča?

Týmto sa dostávame k druhému dôležitému dôvodu, prečo by ste čistenie fasády nemali podceniť a tým je zdravotné hľadisko.

Najmä tesne po výstavbe je prach všade. Ten , okrem toho, že nevyzerá vábne, je aj potencionálne zdraviu škodlivý.

Problematické bývajú väčšinou severné strany domov, kde sa nedostane slnko. Zvýšená vlhkosť v kombinácii s poréznym materiálom je vstupnou bránou pre rôzne plesne, ktorým sa v takomto prostredí výnimočne darí a môžu sa dostať hlbšie do materiálu alebo až do interiéru.

Vlhké prostredie tiež vyhovuje machom a lišajníkom, ktoré môžu jemnými korienkami narušiť omietku. Čo je ale väčším problémom je, že bránia odvádzaniu vlhkosti z domu a tým sa zhoršuje cirkuláciu vzduchu. To má za následok opäť plesne. Mach má totiž „úžasnú“ vlastnosť. Prirodzene sa správa ako špongia a udržuje vlhkosť. Cieľom je ale samozrejme čo najviac spriepustniť fasádu, aby dom mohol dýchať.

Akú techniku zvoliť, ako sa nepoškodila fasáda?

Existuje viacero postupov, ako to docieliť – od bežného oplachu až po špeciálne čistenie za pomoci biologicky odburatelnej chémie ktorá sa nastavuje pre každú fasádu individuálne podľa typu znečistenia. Chémia musí mať rýchly nástup (cca do 1 hod.) a pomer nastavený podľa toho či prevažuje atmosferické alebo organické znečistenie. Každý dom je individuálny a preto aj postup sa dá často určiť až priamo na mieste.

Kúpa špeciálneho technického vybavenia je drahá a výsledok v prípade svojpomoci neistý. Profesionáli z BAMS BUSINESS majú všetko, čo k perfektnému výsledku potrebujete – skúsenosti, čas a technické vybavenie.

Spravte vašu fasádu znovu ako novou a podporte aj vlastné zdravie. Vypýtajte si nezáväznú cenovú ponuku a pridajte sa k spokojným zákazníkom, ktorí vložili dôveru do ich rúk.

Reklamný článok