príkrmy

Prvé detské príkrmy – rady, ako sa z toho nezblázniť

Počas prvých mesiacov materstva sa určite stretnete s ľuďmi, ktorí vás budú silou-mocou presviedčať, že niektoré veci robíte nesprávne. Všetci rodičia sú múdri a myslia si, že práve ich názor je jediný a správny.

príkrmy

Stravovanie bábätiek je IBA na vás

S úsmevom si vypočujte odporúčania vašej mamy, babky, priateľky a susedky, ktorá je hneď o všetkom informovaná a vždy má veľa otázok a tam nech to aj končí. Zaďakujte za rady a povedzte, že beriete na vedomie. Takto sa vyhnete zbytočným hádkam, ktoré verte – neverte, postretnú každú mladú mamičku. No a čo, že ich deti jedli ako štvormesačné vyprážaný rezeň s opekanými zemiakmi a štipľavou cibuľou. Kvôli tomu, že vy k tomuto štýlu stravovania nie ste naklonená, to nemusí znamenať, že niečo robíte nesprávne. Ste matka a vy viete, čo je pre vaše bábätko najlepšie.

Príručky o príkrmoch

U svojho pediatra určite dostanete plnú kopu náučných knižiek a informačných letákov spolu s múdrymi tabuľkami, v ktorom týždni sa môže zavádzať ten ktorý druh jedla. Pokojne si ich naštudujte, prelistujte a rovno odložte na policu alebo odhoďte do smetí. Sama zistíte, na čo je vaše dieťa pripravené. Keď vám ako štvormesačné bude slintať do taniera s maslovým chlebíkom, vari mu odopriete? V tabuľkách predsa píšu, že pečivo je až od pol roka… .Nestane sa mu nič? Pravdaže nie. Ak by ste spozorovali alergickú reakciu, konali by ste ihneď. Vždy je dobré mať v zásobe kvapky na alergiu, ktoré okamžite stlmia nepríjemné príznaky.

Pozor dávajte hlavne na alergény

Pri zavádzaní príkrmov je najdôležitejšie dávať pozor na potraviny, tzv. – alergény nuž a tých je veru plná kopa. Patria sem najmä paradajky a orechy, dokonca aj med. Tieto potraviny sa naozaj odporúčajú zavádzať až po prvom roku života.

Ostatné je iba na vás. Pokiaľ cítite, že je čas na iný pitný režim (najmä počas leta) ako na materské mlieko, zakúpte si dojčenské fľaše. Jednu používajte na prevarenú vodu a druhú na čaje. Tretiu majte v zálohe na umelé dojčenské mlieko (či prevarené kravské).

Každé bábätko je iné. Niektoré si do pol roka „fičia“ na svojej mamičke a iné v štyroch mesiacoch spoznávajú svet aj tým, že rady skúšajú nové veci, polohy, zvuky, výrazy tváre a samozrejme jedlá. Dôležité je, aby mali vyváženú, pestrú stravu plnú vitamínov, aby prospievali nielen fyzicky, ale aj mentálne.

FOTO: pexels.com