Ako s deťmi tráviť čas?

Dnešná doba je neuveriteľne uponáhľaná a často sa stáva, že po príchode z práce nemáme čas ani chuť venovať sa rodine. Je to možno kruté, ale je to tak. Treba si ale uvedomiť, že deti nás potrebujú a nestačí ich len zabezpečiť finančne a materiálne, ale predovšetkým po citovej stránke. To môžeme dosiahnuť iba tak, že sa im budeme plnohodnotne venovať. Ako na to?

Pozeraj televíziu alebo sa hraj na mobile!

Áno, aj to počúvajú naše deti z úst svojich rodičov. Nie že by im to nejako zvlášť vadilo, ony sa z toho tešia, ale nám rodičom by malo záležať na tom, aby deti trávili čas plnohodnotne, a aby sme sa im venovali toľko, koľko je to možné. Je jednoduché podať dieťaťu do ruky telefón či tablet alebo ho posadiť pred televízor, len aby sme si ukradli čas pre seba. To je ale cesta, ktorá nikam nevedie.

Deti potrebujú svojich rodičov celých, nielen tých, ktorí sú v práci a zarábajú peniaze alebo sa s nimi učia či ich hrešia za zlé známky či nevhodné správanie. Rodičia by mali byť pre svoje deti aj zdrojom potešenia a prežívania radosti. Ako to teda dosiahnuť? V prvom rade si uvedomte, koľko času denne trávite so svojimi deťmi, ohliadnuc od toho, že sa s nimi učíte  a venujete sa domácim povinnostiam. Je to aspoň hodina každý deň? Ak nie, treba sa zamyslieť.

Kedy naposledy ste si spolu vyšli niekam na prechádzku, do prírody, zašportovať si či napríklad do kina? Kedy naposledy ste sa z chuti spolu zasmiali, zahrali si spoločenskú hru, porozprávali sa či zaspievali, zatancovali? Ak musíte dlho premýšľať, mali by ste to brať ako varovnú kontrolku. Ak nie ste pre dieťa na jednej strane aj priateľom, spoločníkom, s ktorým zažíva radosť a zábavu, bude hľadať niekde inde. A nie vždy to musí byť správna skupina ľudí.

 

Venovať sa naplno

Ak sa začnete svojim deťom venovať, nerobte to popri pozeraní televízie či s telefónom v ruke alebo dokonca so zapnutým počítačom, na ktorom ešte dokončievate nejakú prácu. Venujte sa deťom naplno a úplne celý. Iba tak dosiahnete to, že budete mať krásny, plnohodnotný a dôverný vzťah, ktorý je dnes, žiaľ, medzi rodičmi a deťmi taký vzácny.

Na každom vzťahu totiž treba pracovať a platí to tak aj o tom detsko-rodičovskom. Určite dobre viete, že deti naozaj stoja za to, aby sme si náš spoločný vzťah budovali na pevných základoch.

FOTO: pexels.com