Materská dovolenka – keď sa predstavy nezhodujú s realitou

Mnohé z budúcich mamičiek, ktoré odchádzajú na materskú dovolenku, má o tomto období svoje vlastné predstavy. Malo by to byť najkrajšie obdobie v živote každej ženy, preto sú niekedy predstavy až príliš ružové. Mamičky snívajú o tom, ako sa každý deň budú venovať len svojmu dieťatku, starať sa o to, aby mu nič nechýbalo, no popritom všetkom si vždy nájdu samozrejme aj čas na seba, svoje koníčky  a v neposlednom rade aj na partnera. Realita ale niekedy býva iná.

Materská dovolenka nie je dovolenka v pravom zmysle slova

Aj keď to asi znie ako klišé, naozaj je to tak. A kto si myslí opak, určite si to nevyskúšal. Je pravda, že obdobie, kedy je žena s dieťatkom doma, zvyčajne patrí k tým, na ktoré sa nezabúda a je naozaj jedným z najšťastnejších. Deti totiž rýchlo vyrastú a potom na to, ako nám bolo s nimi dobre, len nostalgicky spomíname a najradšej by sme to vrátili.

Je ale pravda, že byť na materskej dovolenke, nie je oddychovanie a vysedávanie s inými mamičkami v kaviarňach či materských centrách. Aj keď, niektoré maminy to uprednostňujú. Bežný deň obyčajnej mamy na materskej ale vyzerá úplne inak.

 

Pohotovostná služba bez prestávky

Asi tak by sa dala nazvať funkcia mamy. Od narodenia dieťatka sa život ženy zmení o 180 stupňov a už nikdy nebude taký, ako pred tým. S bábätkom pribúdajú prebdené noci, obavy o jeho zdravie a snaha, aby ste mu dali všetko, čo potrebuje. Prebudiť sa skoro ráno na to, že je váš drobec už zasa hladný aj napriek tomu, že v noci ste ho kŕmili trikrát? Tým všetkým sa to len začína.

Deň pokračuje kolobehom prebaľovania, prezliekania, hrania sa a popri tom všetkom by ste mali stihnúť aj niečo navariť. Ak to nejde inak, tak aj s dieťatkom na rukách. Doobeda by ste mali stihnúť aj nejakú tú spoločnú prechádzku vonku na čerstvom vzduchu a po návrate zasa nasleduje povinná jazda kŕmenia a prebaľovania.

V lepšom prípade sa okolo obeda zastavíte, pokiaľ je zvyknuté bábätko na obed zaspať. To je chvíľa na rýchly obed či dokonca aj teplú kávu. Ale stále premýšľate nad tým, že by možno bolo lepšie využiť ten čas aj užitočnejšie. Napríklad uprataním rozhádzaných hračiek či umytím podláh, na ktorých sa už objavujú celkom veľké chumáčiky prachu. Zvyčajne ale tieto úvahy pretrhne plač prebudeného dieťatka a je rozhodnuté. Ani káva, ani upratovanie sa nekoná. V podobnom duchu to pokračuje ďalej, až do príchodu partnera či manžela z práce.

Ak je schopný a ochotný, povenuje sa drobcovi on, zatiaľ čo si vy konečne urobíte čas na zameškané resty, nad ktorými ste premýšľali už na obed. Večer nastupujete na kúpanie, kŕmenie a uspávanie, aby ste si potom aspoň na chvíľu venovali čas v teplej sprche či vo vani. Ak sa vám to podarí, je to skvelé.  Ak nie, zase musíte utekať utišovať alebo kŕmiť, pretože bábo je jednoducho hladné aj v noci.

Aj takto teda môže vyzerať život na materskej. Ale stále platí, že je to jedno z najkrajších období. Inak by sme to predsa nerobili. Nie?

FOTO: pexels.com