Budete mať škôlkara?

Obdobie okolo tretieho roku dieťaťa je časom, kedy by mal drobec nastúpiť do škôlky. U niektorých detí nastáva toto obdobie skôr, u niektorých neskôr. Záleží na tom, ako je dieťa pripravené, ale aj od toho, či si rodič môže dovoliť byť s dieťaťom ešte doma alebo musí nastúpiť do práce. Aj keď nástup do škôlky nebýva vždy jednoduchý, nakoniec ho každí dieťa zvládne. Ako mu čo najlepšie pomôcť?

Začiatky nebývajú jednoduché

Každí dieťa je iné. Jedno má rado spoločnosť a iné sa zasa nevie odpútať od mamy a otca. Podľa toho, aké dieťa máte doma, mali by ste sa vopred pripraviť aj na to, ako bude prebiehať aj jeho nástup do škôlky.

Aj keď si to možno veľa rodičov neuvedomuje, škôlka je veľká zmena v živote malého dieťaťa. Zrazu sa ocitne v neznámom prostredí medzi neznámymi deťmi a učiteľkami, bez rodičov, v ktorých cíti oporu. Pre deti, ktoré sú na rodičov naviazané to môže byť poriadny šok a nástup do škôlky je pre ne o to ťažší. Naopak, deti, ktoré milujú spoločnosť a nerobí im problém byť aj bez mamy či otca, sa na škôlku doslova tešia a jej nástup zvládnu skvele aj v mladšom veku.

 

Ako škôlkarovi čo najlepšie pomôcť zvyknúť na škôlku?

V prvom rade by si rodičia mali uvedomiť, že dieťa vycíti ich pocity. Deje sa to pri každej príležitosti. Dieťa si vie všimnúť, ak je rodič nahnevaný, smutná či šťastný a reaguje na to. Preto aj pri nástupe do škôlky vy ste mali vy ako rodičia vyjadrovať svojím správaním pevné rozhodnutie, že dať dieťa do škôlky je to najlepšie, čo môžete urobiť. Ak naozaj vidíte, že dieťa je skutočne pripravené takúto zmenu zvládnuť, urobte tak. Pokiaľ máte pochybnosti, dieťa ich vycíti a nástup do škôlky bude preň o to ťažší.

Veľmi dobré je, ak máte možnosť spoznať škôlkárske prostredie ešte pred tým, ako dieťa to škôlky naozaj nastúpi. Niektoré škôlky ponúkajú možnosť navštevovať ich detské ihriská v čase, keď sú škôlkari vonku a tak si deti, ktoré majú do škôlky nastúpiť, môžu vyskúšať, ako to tam funguje. Sú s rodičmi, ktorí na nich dávajú pozor a je im príjemnejšie spoznávať škôlku takýmto spôsobom.

Najhoršie pri nástupe do škôlky bývajú rána, kedy sa často ozýva detský plač. V takomto prípade rodič urobí najlepšie, ak sa v škôlke zdrží čo najmenej. Stačí krátka rozlúčka, aby si dieťa čo najskôr našlo zábavku medzi hračkami a deťmi a nemalo kedy myslieť na to, že je mu smutno za mamou či otcom.

Keď zvládnete prvé dva týždne škôlkarského života, môžete si gratulovať. To najhoršie máte za sebou a vy môžete byť právom hrdými rodičmi malého škôlkara.

FOTO: pexels.com