Spanie spolu s deťmi. Áno či nie?

Po narodení dieťatka sa rodičia snažia, aby mu nič nechýbalo. Chcú mu byť čo najviac nablízku vo dne v noci. S tým súvisí aj spoločné spanie s dieťatkom v rodičovskej posteli. Každý rodič môže mať na túto tému svoj vlastný názor. Či to je alebo nie je správne je otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Väčšinou záleží len na vás ako rodičoch, čo vám vyhovuje a samozrejme, čo vyhovuje vášmu dieťaťu.

Aby bolo spokojné

Presne to chce každý rodič pre svoje dieťa. Už od narodenia sa snažíte robiť všetko pre to, aby z dieťaťa vyrástol sebavedomý človek. Možno si ani neuvedomujete, ale aj to, kde vaše dieťa spí od narodenia môže mať na to vplyv.  Podľa vedcov totiž deti, ktoré v detstve spali v posteli s rodičmi, sú v porovnaní s ostatnými deťmi sebavedomejšie a dosahujú v škole a aj v živote lepšie úspechy a výsledky. Vyplýva to vraj z toho, že s rodičmi sa deti cítia spokojnejšie a bezpečnejšie, a preto sa lepšie a zdravšie vyvíjajú, ak im je to dopriate.

 

Každý sa môže rozhodnúť po svojom

Niektorí rodičia sú ešte pred narodením dieťaťa pevne rozhodnutí, že dieťa bude určite spať jedine vo svojej postieľke, niektoré dokonca aj vo svojej izbe. Je na každom rodičovi, ako sa rozhodne. Možno sa mu podarí svoje predsavzatia splniť a dieťatko od narodenia naučia spať v detskej postieľke. Ak to vyhovuje obom stranám, je to v poriadku.

Pravda je ale taká, že aj keď si mnohí rodičia predstavujú, ako položia bábätko do postieľky a ono bude v nej pekne spať až do rána, realita je niekde úplne inde. Malé dieťa potrebuje cítiť hlavne blízkosť mamy a ak ona nechce niekoľkokrát za noc vstávať k nemu, nakoniec aj tak skončí v rodičovskej posteli.

Niektorí rodičia si spoločné spanie s deťmi v jednej posteli doslova užívajú a nebránia sa mu. Hlavne mamičky, ktoré svoje deti dojčia, si pochvaľujú možnosť, že nemusia pri každom kŕmení vstávať s postele. Je to pre nejednoduchšie a pohodlnejšie.

Niektoré vedecké štúdie tvrdia, že spoločné spanie s dieťaťom znižuje aj riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodencov. Mamy majú totiž dieťatko neustále pod kontrolou a včas si všimnú pokiaľ niečo nie je v poriadku.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, berte do úvahy hlavne potreby vášho dieťatka. Ak vidíte, že je najpokojnejšie pri vás, doprajte mu to. Verte, že ono samo sa časom rozhodne, že chce spať vo svojej vlastnej posteli, a z tej vašej sa odsťahuje. Zatiaľ si naplno užívajte jeho prítomnosť.

FOTO: pexels.com