Milé mamičky, neustále sa meniace počasie v tomto ročnom období je takmer istou zárukou toho, že vypukne chrípková epidémia. Či sa nám to páči alebo nie, mali by sme sa na toto obdobie pripraviť, aby sme vedeli, ako sa správne zachovať, ak naše milované dieťa ochorie. Chrípkové ochorenie totiž dokáže svojím priebehom mnohokrát natoľko vystrašiť mamičky, že potom nevedia, ako sa o svoje dieťa postarať, aby sa mu ešte viacej nepriťažilo. Nebojte sa, milé mamičky, dnes sa všetko dozviete.
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa obvykle prejaví 1 až 4 dni od kontaktu s vírusom, ktorý sa šíri vzduchom alebo stykom so sliznicou. K šíreniu tohto vírusu dochádza najčastejšie práve medzi deťmi v škôlkach, školách alebo iných detských zariadeniach.
Príznaky chrípky
Hoci príznaky chrípky všetci dobre poznáme, u našich detí nás môžu veľmi zaskočiť či vyľakať. Preto, milé mamičky, si teraz povieme o základných prejavoch chrípky.
Prvým prejavom chrípkového ochorenia je náhly vzostup telesnej teploty nad 38,5 °C. S vysokou horúčkou sú spojené tiež zimnice, silný pocit únavy, stav vyčerpania, nechuť k jedlu a apatia. Tiež bolestivosť svalov a kĺbov môže napovedať, že máte doma nezvaného návštevníka – chrípku. A nesmieme tiež zabúdať na kašeľ a nádchu. Aj tieto dva nepríjemné symptómy môžu byť prejavom chrípkového ochorenia.
Pokiaľ stále neviete, či má vaše dieťa bežné nachladenie alebo či sa jedná skutočne o chrípku, tak vedzte, že u pravej chrípky sa oproti bežného nachladenia vyskytujú náhle zvýšené teploty s neskorším nástupom nádchy.
Kedy navštíviť lekára?
Ak vaše dieťa ochorelo a vy si nie ste celkom istá, či sa jedná o chrípku, navštívte lekára.
Návštevu odborníka v žiadnom prípade neodkladajte v nasledujúcich prípadoch:
– príznaky chrípkového ochorenia sa prejavujú u dieťaťa mladšieho ako 3 mesiace,
– dieťa má vo veku 3 až 6 mesiacov telesnú teplotu vyššiu ako 38°C,
– dieťa staršie ako 6 mesiacov má telesnú teplotu vyššiu ako 39°C,
– teplota neklesá dlhšie ako 3 dni, aj keď pravidelne podávate dieťaťu lieky,
– dieťa má stále rovnaký alebo zhoršujúci sa kašeľ,
– dieťa trpí iným závažným ochorením – napr. srdcové ochorenie, ochorenie obličiek, pľúc, cukrovka a i.,
– dieťa sa začne sťažovať na bolesť uší (malé deti sa budú často dotýkať boľavého uška),
– dieťa vykazuje príznaky dehydratácie,
– dieťa má problém s dýchaním,
– dieťaťu sa po zlepšení zdravotného stavu opäť zhorší stav.
Mám choré dieťa! Čo teraz?
Ak vaše dieťa ochorie na chrípku, doprajte mu kľud na lôžku.
Nezabúdajte tiež na dostatok tekutín a na ľahko stráviteľné potraviny. Vysoké teploty môžete znižovať napríklad paralenovými čípkami, ktoré môžete podávať i tým najmladším deťom. Vhodné sú tiež zábaly alebo omývanie vlažnou vodou. A pozor, deťom nikdy nepodávajte aspirín!!! Podávanie liekov konzultujte vždy s lekárom.
Keď ochorie dojčiaca mamička
U detí v dojčenskom veku hrozí prenesenie chrípkováho vírusu najčastejšie práve od matky. Pre chrípkové ochorenie je typické, že je najnákazlivejšie v prvých 24 hodinách, keď chorý človek ešte netuší, že je nakazený. Vzhľadom k tomu, že vírus nepreniká do materského mlieka, mamička nemusí prestať svoje dieťa dojčiť. Nemajte strach, svoje dieťa dojčením nenakazíte. Pokiaľ však ochoriete, dbajte na správne hygienické návyky, ktoré by mali byť bežné i v každodennom živote. Ktoré hygienické návyky mám na mysli? Jedná sa predovšetkým o časté umývanie rúk (keď prídete z prechádzky domov, po smrkaní a kýchaní), kýchajte vždy cez vreckovku a pred dojčením sa vždy poriadne vysmrkajte. Pokiaľ dojčiaca matka užíva antivirotiká, mala by po dobu užívania týchto medikamentov prestať dojčiť.
K chrípke a nachladeniu patrí tiež nádcha, ktorú nie je vhodné podceňovať, predovšetkým u malých detí. Prečo je však nutné hlieny z nošteka vysávať odsávačkou, si povieme v ďalšom článku, ktorý bude špeciálne určený pre mamičky, ktoré často bojujú s nádchou u malých ratolestí.
FOTO: pexels.com