Matky robia slúžky svojim deťom

Aj vy často vidíte na ulici typický obrázok, kedy matka doslova ovešaná taškami s nákupom z potravín k tomu kabelka, školská taška jej milovaného dieťaťa zavesená na chrbte a malý drobec si vedľa nej spokojne cupká? Nedajbože ešte zahľadený do displeja mobilu. Matka sa môže roztrhnúť, odtrhne si od úst, aby dala svojej rodine úplne všetko a nakoniec sa jej nedostane ani to základné slovíčko „ďakujem“. Čo je však ešte horšie, že tieto obrazy vidno stále častejšie.

Prišiel najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, aké vzorce dávate svojim deťom. V úmysle im dať čo najviac, z nich v podstate vychovávate absolútne nesamostatných a ľahostajných jedincov neschopných akejkoľvek sebareflexie a ochoty vnímať svet okolo seba. Áno, každé dieťa má fázu, kedy je mu horšie, kedy lepšie. Kedy sa chce tešiť a kedy naopak plakať. Ani dospelí nemá stále svoj deň. Ale hýčkať a robiť veci za nich je absurdné.

Liberálne výchovy, ako nechať dieťa prejaviť a spracovať svoje emócie po svojom je v momentálnom svete absolútne nereálne. Neskôr sa budete čudovať, že vám „skáču“ po hlave, nevedia splniť ani tie najjednoduchšie požiadavky, sú neznesiteľný a nakoniec ostanú na okraji spoločnosti, pretože nevedia robiť kompromisy.

Dávať deťom hranice fungovania a správania sa, je úplne normálne. Je to úplne štandardné postavenie v spoločnosti, kedy rodič je nadradený a dieťa podriadený. Vy ste tí, ktorí nesú zodpovednosť za ich správanie a ste predsa ďaleko skúsenejší. Takže dieťa je vizitka v prvom rade rodičov až potom seba samého.

Skúste mu prejaviť oveľa viac lásky, dajte mu viac objatí za deň a o jednu pusu na líce viac. Rozprávajte sa dlhšie ako mať pustený televízor či tablet. Zadeľte si domáce práce, nech je zodpovednosť chodu domácnosti na každom členovi. Jednoduchými krokmi budete tráviť oveľa viac času spolu a budete si viac rozumieť. Len im nerobte sluhov!!! Nie je na to najmenší dôvod.

FOTO: pexels.com