detstvo

Detstvo bez predsudkov

Všetci poznáme výraz – rodová rovnosť. Znamená to prijať fakt, že muži a ženy sú si rovní a nik nie je lepší ani horší. Nič nie je iba „ženské“ alebo výhradne „mužské“. Dievčenské alebo chlapčenské. Máme schopnosti a zručnosti, za ktoré zodpovedáme a pokiaľ sme v niečom výnimoční, mali by sme si svoj „dar“ pestovať a rozvíjať pre prospech spoločnosti.

detstvo

Rovnoprávnosť od detstva

Dievčatá sú ružové a chlapci modrí? Mamička je na prechádzke so svojím bábätkom a tlačí pred sebou krásny modrý kočík. Panie na ulici ju pristavujú a pýtajú sa na meno chlapčeka. Matka je v rozpakoch, pretože v kočíku sa na nich usmieva dievčatko s náušničkami.

Prečo máme vo zvyku hodnotiť, domnievať sa a škatuľkovať? Lebo sme sa to naučili už v detstve.

„Ty nemôžeš plakať, si predsa chlapec.“, „Daj si ružovú sukničku, veď dievčatká musia byť parádne.“  – a mnoho ďalších dobre známych viet, ktoré sme aj my počúvali v detstve a teraz ich posúvame ďalej tým našim. Tiež nám „liezli na nervy“ a kdesi vo svojom vnútri sme sa búrili. Chcelo sa nám kričať a namietať, ale nemohli sme. To sa predsa „nesmie“.

Dovoľte chlapcom hrať sa s bábikami a dievčatkám zase s autíčkami

Nikde nie je napísané, že chlapci sa nemôžu hrať s bábikami. Mať fantáziu nie je hanba. Keď sa váš syn hrá s dievčenskými hračkami, buduje v sebe krásne hodnoty, najmä starostlivosť, citlivosť a jemnosť. Dievčatko, ktoré rado skúša nové triky na bicykli, bude športovo zdatné a v živote smelé a rozvážne. Nič by nemalo byť chlapčenské a dievčenské. Hračky nie sú tabu. Rovnako ako aj spôsob hry, ktorý vedú. Už keď sú malí viete spozorovať, do ktorých sfér ich to najviac ťahá a k čomu asi budú inklinovať počas svojho štúdia a ďalšieho vývoja.

Deľba prác v domácnosti

Pre naše deti sme vzory a to, čo vidia doma, to si odnesú do svojich budúcich partnerstiev. Pomáhajte si preto navzájom a ukážte im, že aj otecko môže umývať riad, kým mamička kosí trávnik. Spoločné varenie, upratovanie, práce v záhrade a vzájomná úcta medzi rodičmi sú nenápadné formy učenia, ktoré sa automaticky ukladajú do „priečinka“ s názvom: „Takto sa to robí.“ .

FOTO: pexels.com