Dojčenie nie je také jednoduché, ako sa môže zdať

Dať svojmu dieťaťu to najlepšie chce každá mama. Týka sa to samozrejme hlavne všetkých potrebných živín, ktoré dostáva v potrave už od narodenia. Podľa viacerých odborníkov je pre dieťa najlepšie, ak je kŕmené materským mliekom, ktoré obsahuje všetko, čo bábätko potrebuje pre svoj zdravý vývin a vytváranie imunity. Dojčenie ale niekedy predstavuje nepredstaviteľnú námahu a nevyzerá vždy tak idylicky, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

 

Určite chcem svoje dieťa dojčiť!

Toto sú predsavzatia, ktoré si pred príchodom dieťatka na svet dáva nejedna budúca mamička. Veď, čo ťažké na tom môže byť? Dieťatko sa jednoducho prisaje a mamička sa môže spokojne usmievať, presne tak, ako to vídavame na stránkach mamičkovských časopisov. Realita býva ale niekedy úplne iná.

Dôležité je to, ako sa dieťatko správa už po narodení. Ak je mu umožnené prisať sa už na pôrodnej sále a úspešne to zvládne, je veľký predpoklad, že to pôjde ľahšie aj potom. Po pôrode sa materské mlieko začne tvoriť približne na tretí až štvrtý deň. Dovtedy dieťatko dostáva takzvané kolostrum, ktoré obsahuje obrovské množstvo látok, ktoré sú veľmi dôležité pre základ detskej imunity.

Ak sa mliečko začne tvoriť ešte v pôrodnici, je to fajn, pretože novopečená mamička sa môže o dojčení poradiť s vyškolenými detskými sestrami, ktoré by jej mali vedieť poradiť, ako by sa malo bábätko dobre prisať, pretože správna technika dojčenia je kľúčom k úspechu a ďalšej tvorbe mlieka. Zo začiatku dieťatko veľa mlieka nepotrebuje. Stačí mu párkrát „potiahnuť“ a spokojne zaspí, pretože cíti blízkosť mamy.

 

Keď je dojčenie trápením

Postupne sa ale malý žalúdok rozťahuje a zo dňa na deň požaduje viac mliečka. V tomto období je už zvyčajne mamina aj s bábom doma, odkázaná sama na seba a svoje schopnosti. Únava a prebdené noci určite robia svoje a s tvorbou mlieka to nemusí byť také „ružové“, ako by bolo potrebné. Niekedy je aj mlieka dostatok, no bábätko sa nevie správne prisať. Plače, trápi ho hlad a mama sa trápi tiež, pretože nevie, ako mu pomôcť.

V takýchto situáciách by si mamina mala v prvom rade oddýchnuť, pretože ak je vyčerpaná, nikomu tým nepomôže. Aj pokojný a dostatočný spánok vie urobiť zázraky, tvorba mlieka sa môže vrátiť a všetko sa upraví a vráti do normálu. Pokiaľ sa tak nestane, môže mamička vyhľadať pomoc laktačnej poradkyne, odborníčky, ktorá pomáha mamičkám práve pri problémoch s dojčením. Odpozoruje, kde je asi chyba, keď dojčenie nefunguje tak, ako by malo a poradí, ako to napraviť.

 

Nie ste zlá mama, aj keď to nejde

Niekedy je dojčenie ako začarovaný kruh. Stres z toho, že bude kŕmenie zase boj, znižuje tvorbu mlieka. Dieťatko nemá dostatok, naviac ešte cíti nervozitu a obavy mamy a nechce piť. V prvom rade by mama mala byť v pohode. A keď robíte všetko pre to, aby ste si pomohli, a aj napriek tomu dojčiť nedokážete, neobviňujete sa z toho, že ste zlá mama. Určite nie ste! Ste taká dobrá, ako všetky ostatné. Len niekedy jednoducho všetko nejde tak, ako si predstavujeme.

Dnes existuje množstvo dojčenských mliek, ktoré odovzdajú dieťatku všetky potrebné živiny a vitamíny, preto sa nemusíte báť, že by mu niečo chýbalo, keď nedostáva vaše mliečko. Hovorí sa že, keď je spokojná mama, bude spokojné a dieťa. Skúste sa preto držať tohto hesla a užívajte si každú chvíľku so svojím bábätko. S dojčením, či bez neho.

FOTO: istockphoto.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *