Šestonedelie je krásne a ťažké zároveň

Prvé chvíle s dieťatko bývajú hlavne u prvomamičiek dosť rozpačité. Novopečená mamička sa teší z príchodu dieťatka na svet a z toho, že je zdravé a v poriadku, no únava, hormóny a strach z toho, či sa o svoje dieťatko bude vedieť dobre postarať, tiež robí svoje. Preto je dôležité, aby mala okolo seba podporu hlavne od partnera či najbližších príbuzných.

Začiatky sú ťažké

Tak ako vo všetkom novom, aj v materstve sa musí každá žena zo začiatku tak trochu zorientovať. Nielen mamy, ktoré porodili prvýkrát, ale aj tie, ktoré už majú viac detí, sa musia v prvých dňoch po pôrode naučiť so svojím dieťatkom zžiť. Každé dieťa je iné a má aj svoje individuálne potreby. Preto sú prvé dni pre novopečené mamičky zvyčajne dosť náročné.

Pokiaľ ste si mysleli, že všetko sa zlepší po príchode z pôrodnice, pretože budete v pohodlí domova, niekedy vás môže návrat do reality trochu prekvapiť. Doma síce máte svoje pohodlie, no pravda je, že v pôrodnici ste mali dokonalý servis a vašou úlohou bolo postarať sa len o seba a bábätko. Doma prídu aj ďalšie povinnosti, ktoré by ste chceli zvládnuť. Uvedomte si ale, že na prvom mieste by malo byť vaše dieťa a vy.

Po dlhom čase počas tehotenstva a samozrejme aj počas pôrodu ste stratili množstvo energie, ktorú by ste mali postupne dopĺňať. Šestonedelie má svoj význam a nie je to len nejaký výmysel lekárov. Myslite preto na to, že domáce povinnosti či varenie by mali ísť na vedľajšiu koľaj. Nesnažte sa zo seba robiť superženu, ktorá všetko stíha. Nakoniec na to môžete doplatiť nekonečnou únavou či stratou materského mlieka, ktoré je pre vaše dieťa veľmi dôležité.

 

Nechajte si pomôcť

Počas šestonedelia sa striedajú pocity radosti, únavy aj strachu a nezriedka sa šťastie a eufória strieda so zúfalým plačom. No, hormóny robia svoje. Je dôležité, aby každá mamina bola čo najviac v pohode a na to potrebuje mať pokoj a dostatočné množstvo oddychu. Nechajte teda svojich najbližších pomôcť vám s domácimi prácami. Oni to pre vás určite veľmi radi urobia.

 

Návštevy odložte na neskôr

Nielen vy, ale aj vaše bábätko potrebuje mať pokoj a cítiť sa v bezpečí. A aj keby ste ho najradšej ukázali hneď všetkým a pochválili sa ním, nechajte radšej návštevy na neskôr. S viacerými ľuďmi rastie aj riziko prinesenia rôznych infekcií a tomu by ste sa určite chceli vyhnúť. Venujte sa sebe a svojmu dieťatku, a aj keď obdobie šestonedelia nebýva jednoduché, užite si ho. Ubehne veľmi rýchlo a vy naň budete s postupom času, ako bude dieťatko rásť, nostalgicky spomínať.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *