Kontaktné rodičovstvo je u mnohých rodičov rozporuplná téma. Niektorí si ho nevedia vynachváliť, iní zasa hovoria, že je to len výmysel modernej doby a rodičov, ktorí nevedia, ako by ešte svoje dieťa rozmaznali. Princíp kontaktného rodičovstva je založený na čo najväčšej blízkosti rodiča, najčastejšie mamy s dieťaťom. Ak budete čítať ďalej, dozviete sa o ňom viac.
Blízkosť rozhoduje
Mať dieťa stále na blízku, presne o tom je teória kontaktného rodičovstva. Rodičia, ktorí tento spôsob výchovy dieťaťa preferujú sa snažia, aby bolo dieťa v čo najväčšom telesnom kontakte s jedným s rodičov. Podľa odborníkov totiž dieťa od narodenia potrebuje cítiť istotu a bezpečie, aby sa mohlo vyvíjať tak, ako má. A toto mu môžu poskytnúť len rodičia, ktorí by sa mali snažiť byť mu čo najviac nablízku.
Týmto spôsobom sa vytvára medzi rodičom a dieťaťom dôverný vzťah plný lásky a pochopenia, čo má na dieťa veľmi dobrý vplyv aj počas jeho ďalšieho vývoja. Deťom, ktorým bola odopieraná blízkosť rodiča alebo im chýbali spoločné chvíle plné nehy či rodičovské pohladenie, neskôr v období dospievania nevedeli prejaviť svoje city. Boli buď príliš tiché, zakomplexované a chýbalo im sebavedomie alebo sa na druhej strane prejavovali agresívne a sebecky.
Aké sú základné princípy kontaktného rodičovstva?
- kontakt koža na kožu hneď po pôrode – mamička si môže dieťatko privinúť bezprostredne po narodení.
- nosenie – deti sú nosené v šatke alebo v nosiči kedykoľvek to žiadajú. Tak je umožnený kontakt tak s mamou, ako aj s otcom.
- dojčenie na požiadanie – dieťatku je umožnené byť na prsníku tak často, ako to potrebuje.
- spoločné spanie – spanie v jednej posteli s rodičmi dieťatku umožňuje cítiť sa bezpečne aj počas noci.
- detský plač má svoje opodstatnenie – dieťa sa svojím plačom nesnaží rodičov vydierať, ale len vyjadruje, že mu niečo chýba.
- vzájomná rovnováha je dôležitá – rodič nemôže byť otrokom svojho dieťaťa a mal by dbať aj na svoje potreby
Každý sa môže rozhodnúť
Niektorí ľudia odsudzujú takýto druh výchovy, pretože majú pocit, že dieťa je takýmto spôsobom rozmaznávané. Pravda je, že láskou a pozornosťou sa dieťa rozmaznať nedá, treba ale brať všetko s mierou. Je teda na každom rodičovi ako sa rozhodne. Dôležité je, aby ste boli spokojní obaja, vy, aj vaše dieťa.
FOTO: pexels.com