Mami, neporovnávaj ma!

V dnešnej dobe majú rodičia množstvo dostupnej literatúry o deťoch, ich zdraví, stravovaní a vývoji, ktorú si môžu naštudovať a zobrať si z nej niektoré rady, ktoré sa im zídu. Kníhkupectvá či internet, to všetko sú zdroje, ktoré sú k dispozícií. Je treba povedať, že odborníci, ale i laici sa snažia podávať mamám a otcom potrebné rady, ale všetko treba brať s mierou. Niektoré maminy majú totiž tendenciu porovnávať svoje deti s tabuľkami, ktoré hodnotia a udávajú kritériá, kedy by mali deti začať sedieť, loziť, chodiť, rozprávať a podobne. Je to ale správne porovnávať svoje deti s tabuľkami, či inými deťmi v rovnakom veku?

Každé dieťa je jedinečné, preto ich tak treba aj brať

Žiaden dieťa nie je rovnaké. Každé má svoje výnimočné prednosti a vlastnosti a ani súrodenci často nie sú rovnakí čo sa týka vývoja či správania. Dokonca to často neplatí ani pri dvojčatách. Preto je veľmi nesprávne a nevhodné, keď mamy porovnávajú svoje deti s ostatnými deťmi, ktoré sú v približne rovnakom veku. To že vaše dieťa ešte nevie loziť alebo nevie ukázať, „kde má očko“, ešte neznamená, že je horšie alebo nešikovnejšie ako jeho rovesníci.

Podobne je to i s porovnávaním s rastovými či vývinovými tabuľkami. Hoci ich robili odborníci, treba si uvedomiť, že údaje v nich sú len orientačné a rodičom majú ukázať približné vekové a vývinové hranice dieťaťa. Takže sa netreba stresovať hneď, keď zistíte, že váš drobec mal podľa tabuliek už vedieť sám stáť a on zatiaľ dokáže len sedieť. Každé dieťa má svoje vlastné tempo, ktorým sa vyvíja a bolo by veľmi zvláštne, keby všetky deti boli nastavené rovnako.

Niektoré maminy sa snažia svoje deti motivovať k lepšej aktivite a činnosti, pretože chcú dobehnúť ostatných rovesníkov svojich detí. Samozrejme, je správne, ak sa svojmu drobčekovi venujete, preto ste predsa mama. Ale pozor na to, aby ste ho zbytočne nepremotivovali a neunavili. Ak dieťa budete neustále nútiť do niečoho, na čo nie ej pripravené, nebude sa z toho tešiť a nebude chcieť ani spolupracovať.

 

Všetko má mať svoje hranice

Ak si už milé mamičky dávate rady na internetových mamičkovských portáloch, určite to myslíte dobre. Ale dávajte pozor na to, aby ste si niektoré rady a normy nebrali až príliš k srdcu. Nechajte svoje deti prirodzene sa vyvíjať a uvidíte, že všetko príde v pravý čas. Sedenie, chodenie i prvé slovíčka.

FOTO: pexels.com