Návštevy v šestonedelí? Nie najlepší nápad.

Príchod bábätka do rodiny je veľkou udalosťou. Najviac to samozrejme prežívajú novopečení rodičia, ktorí sa musia zžiť s predstavou, že ten malý uzlíček šťastia je už navždy ich a potrebuje ich opateru a lásku. Ak sú rodičmi prvýkrát, o to viac času potrebujú na to, aby sa s touto skutočnosťou stotožnili a zvykli si na ňu. Ale aj ostatní členovia rodiny majú právo tešiť sa. To im ale nedáva právo, prísť na návštevu hneď, ako sa novopečená mamička objaví aj s bábätkom doma z pôrodnice. Ak si to želáte, je to v poriadku. Ak ale radšej potrebujete pokoj, určite sa nezdráhajte povedať im to.

Začiatky nebývajú jednoduché

Po príchode z pôrodnice sa mamička dostáva do reality a kolobehu nového života, ktorý sa nezastaví vo dne ani v noci. Bábätko potrebuje celodennú starostlivosť a nezaujíma ho, či ste unavená, ubolená z náročného pôrodu alebo nevyspatá po prebdenej noci. Musíte tu byť pre neho vždy, keď potrebuje.

Takto nejako to vyzerá hlavne v prvých týždňoch po pôrode. Mama je rada, ak stihne niečo v domácnosti uvariť či dokonca upratať. Častokrát jej ani nezíde na um, že by chcela pripravovať pohostenie pre návštevu, ktorá chce vidieť bábätko. Je rada, ak si na chvíľku položí ubolené a slabé telo vedľa svojho bábätka a využije chvíľku ticha na to, aby si oddýchla skôr, ako sa kolobeh kŕmenia, prebaľovania a utišovania bábätka začne odznovu.

 

Ak vám návšteva nevadí, je to vaša voľba. Ak si ju neželáte, povedzte to!

Niektoré mamy sa tešia na to, že sa stretnú so svojimi známymi a rodinou a pochvália sa ako hrdé mamy svojimi novonarodenými ratolesťami. Väčšinou ale novopečené mamy vyhľadávajú radšej pokoj pre seba, aj svoje dieťa. Ak si teda neželáte, aby vás vaši priatelia či rodina potešili svojou návštevou, pokojne im povedzte, že ešte nie ste pripravená. Každý rozumný človek to musí pochopiť.

Je viacero dôvodov a aj pádnych vysvetlení, prečo tak môžete urobiť. Bábätko je po narodení náchylné na rôzne baktérie a vírusy, preto je lepšie, aby ho v prvých dňoch či týždňoch videlo čo najmenej ľudí a vyhlo sa tak riziku nákazy. Rovnako aj žena po pôrode je zoslabnutá a každá choroba sa na ňu chytá oveľa rýchlejšie ako inokedy.

Ak sa predsa len návšteva nedá odoprieť, mali by si jej členovia uvedomiť, že nejdú na hostinu či oslavu a nečakať plné stoly. Bolo by oveľa príjemnejšie, ak by oni priniesli niečo na jedenie či pomohli v domácnosti. To by novopečená mama určite privítala.

FOTO: pexels.com