Či už máte doma prváčika alebo „pubertiaka“, v istom období môže nastať zlom. Obdobie, kedy dieťa zanevrie na školu a prestane sa učiť, čaká vari všetkých rodičov. V týchto skúškach zvíťazia len tí, ktorí majú vysokú mieru pochopenia a trpezlivosti.
Škola – základ života?
Je veľmi diskutabilné, či škola a vzdelávací systém dajú do života mladého človeka všetko, čo reálne potrebuje. Koľko ľudí, toľko názorov. Vzdelanie a všeobecný prehľad sú samozrejme veľmi dôležité a potrebné, ale prirodzená inteligencia človeka sa ukrýva v poznaní, ktoré mu ponúkne život. Naši dávni predkovia sa neriadili ani známkami a už vôbec im nebola „odobratá“ sloboda. Nemuseli niekoľko dlhých hodín vzorne a bez „pípnutia“ vysedávať v školských laviciach, a predsa im bolo poskytnuté všetko potrebné k ďalšiemu fungovaniu.
Spoločnosť fungovala dokonale a každý vedel, aké má v živote posolstvo a čo má robiť preto, aby sa rodina a spoločnosť mali dobre. Nepotrebovali vedieť nič z histórie, pretože žili v prítomnosti. Budúcnosť ich nezaujímala, lebo sa chceli mať dobre „ tu a teraz“. Žili si svoj naoko jednoduchý život a boli veľmi spokojní. Nechýbalo im nič. Nepotrebovali to, čo mal sused. Navzájom si pomáhali. Nejestvovali ploty ani hranice. Slovo „bariéra“ nepoznali. Dnes? Chceme byť najlepší a porovnávanie nás núti prekračovať akékoľvek hranice.
Prestane ich baviť, keď sa dostaví nespokojnosť
Pamätajte, že vždy, keď vaše deti zanevrú na školu a učenie, určite v tom bude nejaký „háčik“. Samotný systém známkovania a priveľké nároky na deti sú hlavným a prvým spúšťačom detskej nespokojnosti a akéhosi vzdoru. Kdesi treba uznať, že dnes to majú naši žiaci oveľa ťažšie ako my kedysi. Najlepšie, čo môžete urobiť, je neustály záujem. Chváľte svoje deti a trávte s nimi čas. Zaujímajte sa o to, čo sa učia, čo ich baví a pýtajte sa aj na spolužiakov a učiteľov. Veľakrát deti zanevrú na školu a učenie kvôli tomu, že majú negatívne zážitky, prípadne sú šikanované.
Prílišná kontrola narobí viac škody ako osohu. Je fajn z času na čas preskúšať deti z učiva, ale naučte ich samostatnosti už od malička. Školskú tašku si vedia nachystať aj sami. Domáce úlohy sú ich úlohy. Nerobte si starosti navyše. Dieťa musí prijať zodpovednosť samé za seba. Ak zabudne, zabudne. Poučí sa z vlastných chýb. Neriešte konflikty svojich detí. Potrebujú si to vyriešiť po svojom.
FOTO: pexels.com