tehotenstvo

Tehotenská čiara – budem ju mať aj ja?

Vytúžené dve čiarky na tehotenskom teste znamenajú pre nastávajúcu mamičku jedno veľké dobrodružstvo. Žena sa naučí byť ženou ešte viac a nazrie o čosi hlbšie do tajomstiev, ktoré príroda postupne a láskavo odhaľuje.

tehotenstvo

Zmeny, ktoré prichádzajú postupne

Najskôr to začína pocitom plnosti a spokojnosti, potom sa pomaly začnú zjavovať rôzne sprievodné javy typické pre tehotenstvo. Časté močenie, bolesti v podbruší, pocity na zvracanie a nesmierna únava. Nuž, hormóny telom lomcujú, ale je to ich úloha. Práve ony zodpovedajú za správny priebeh týchto deviatich mesiacov. Zdajú sa nám nekonečné, ale napokon prejdú šialenou rýchlosťou bez toho, aby sa človek dokázal stopercentne pripraviť a niekedy i spamätať.

Najskôr nenápadne, potom naraz

Prvých päť mesiacov si možno vaše okolie ani nevšimne, že do vašej rodiny pribudne nový člen. Zrazu ale nastane veľký zlom a začnete priberať neuveriteľnou rýchlosťou. Nemusí ísť len o naberanie telesnej hmotnosti. Niektoré ženy priberú iba okolo 10 kilogramov. Rozširujúca sa panva, zväčšujúce sa prsia a samozrejme obvod pása a bruška, začnú byť jasným dôkazom, že nosíte pod srdcom nový život. Tvár sa zaguľatí, črty sa zjemnia a z ničoho nič sa na brušku začne zjavovať podivuhodná čiara.

Od pupka do lona

Tehotenská čiara – alebo aj linea nigra je priam symbol krásneho tehotenského bruška. Iba malé percento žien sa s ňou nestretne a iba malé percento z nich netuší, o čo vôbec ide. Tehotenská čiara sa objavuje na tele ženy približne v šiestom mesiaci tehotenstva a fascinuje ľudí na celom svete. Je to tmavá vertikálna čiara, ktorá mizne až pár týždňov po pôrode. Aby sme však boli úplne presní, ona tam stále ostáva, ibaže sa jej prinavráti jej pôvodná podoba a farba. Túto čiaru totiž máme od začiatku. Nazýva sa aj linea alba. Hormóny dokážu robiť anomálie na našej koži a preto to občas dopadne aj takto. V tehotenstve dbajte hlavne o dostatočný prísun kyseliny listovej, ktorá tiež dokáže ovplyvniť sfarbenie pokožky.

FOTO: pexels.com