Separačná úzkosť dokáže riadne potrápiť

Keď máte doma pohodové bábätko, ktoré nemá problém ísť na ruky k hocikomu a nepotrebuje vám byť neustále nablízku, asi vás zaskočí, keď sa z neho zo dňa na deň stane nepokojný a uplakaný uzlíček. Separačná úzkosť je už raz taká. Dieťa vás potrebuje mať neustále „poruke“ a hlavne mama sa od neho nemôže ani na chvíľu pohnúť nikam z dohľadu. Aj napriek tomu, že je toto obdobie náročné, treba myslieť na to, že je to len dočasná fáza, ktorou si musia prejsť takmer všetky deti.

Mami, kde si?

Presne toto je hlavnou príčinou separačnej úzkosti. Deti sa boja, že rodičia, teda hlavne mamy, odídu preč, opustia ich a viac sa nevrátia. Najviac postrádané sú hlavne mamy, pretože s deťmi trávia zvyčajne najviac času na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Deti nechcú byť bez mamy ani v inej miestnosti v byte, neustále ju potrebujú vidieť a cítiť.

Obdobie separačnej úzkosti prichádza spravidla medzi šiestym a dvanástym mesiacom dieťaťa a obyčajne sa vracia okolo tretieho roku, kedy dieťa nastupuje do škôlky. Deti v tomto období viac lipnú na svojich rodičoch a potrebujú oveľa viac pozornosti a lásky, ako dovtedy. Niekedy je veľmi ťažké normálne fungovať aj v domácnosti, pretože dieťatko chce byť často na rukách, chce sa túliť a „mojkať“.

 

Fáza dôležitá pre ďalší vývin dieťaťa

Separačná úzkosť je síce ťažká, no pre dieťa veľmi dôležitá. To, že dieťa potrebuje mať mamu či otca na blízku, znamená, že sa u neho vytvárajú citové prepojenia a vzťahy a uvedomuje si ich neprítomnosť, ktorá mu je veľmi nepríjemná. Preto si neustále vyžaduje ich prítomnosť a pozornosť.

 

Ako to zvládnuť:

Aj keď je pre rodičov toto obdobie dosť náročné, treba ho len vydržať a poskytnúť dieťatku toľko lásky a pozornosti, koľko je vo vašich silách. Ak by ste dieťa nasilu od seba odtŕhali, bude na vás ešte viac lipnúť a snažiť si vás pripútať stoj čo stoj. Neskôr sa to môže prejaviť na problémovom nadväzovaní vzťahov v dospelosti. Pamätajte na to, že dieťa vás svojím správaním a plačom nevydiera, len jednoducho ešte nevie inak vyjadriť, že vás potrebuje.

Pri výchove a starostlivosti o deti musíte rátať aj s ťažkými obdobiami, ktoré ale treba vydržať a tešiť sa na tie pekné, ktoré budú určite nasledovať.

FOTO: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *