Strava detí – ako správne prejsť z dojčenskej na batoľaciu stravu

Milé mamičky, iste všetky chcete, aby vaše dieťa prekypovalo zdravím. V dnešnej dobe už nie je žiadnym tajomstvom, že správna a vyvážená strava sa veľmi významne podieľa na ľudskom zdraví. Preto by sme nemali urobiť chybu už v samotnom počiatku kŕmení nášho potomka. Ako teda správne stravovať naše deti?

Začíname materským mliekom

Materské mlieko je neoddeliteľnou súčasťou výživy novorodenca. Obsahuje mnoho cenných látok, ktoré naštartujú jeho imunitný systém. Materské mlieko obsahuje tiež protizápalové látky a rastové faktory, ktoré budú vaše dieťa chrániť pred ochorením. Súčasne sa v materskom mlieku objavujú priaznivé baktérie, ktoré chránia črevný trakt dojčencov. Ak je to teda možné, je vhodné dieťa dojčiť do šiestich mesiacov bez akejkoľvek inej umelej výživy. Pravdou však zostáva, že čím je dieťa staršie, tým viac je aktívne a o to viac energie spotrebuje jeho telo. Materské mlieko tak v tomto veku nepokryje množstvo zinku a železa pre jeho správny vývoj. Svoje dieťa sa však nesnažte prikrmovať skôr ako v 6. mesiaci. Jednak mu môžete zvýšiť riziko potravinových alergií a tiež mu tým nijako neprospejete. Prikrmovať dieťa je vhodné iba v prípade, keď dieťa nepriberá na váhe a to vždy na základe odporúčania pediatra.

 

A čím kŕmiť dieťa v 6. mesiaci?

Veľa mamičiek si kladie otázku, čím by mali začať kŕmiť svoje dieťa práve v šiestom mesiaci. Je lepšie zvoliť ovocie či zeleninu? Slovenskí detskí lekári odporúčajú na začiatok skôr zeleninové pokrmy. V prvom rade je zelenina ľahšie stráviteľná a neobsahuje toľko alergénov, ako napríklad niektoré druhy ovocia. Ďalším dôvodom, prečo sa odporúča začínať práve zeleninou je fakt, že ovocie je chutnejšie a sladšie, čo môže mať za následok neskoršie nechuť na zeleninové pokrmy. Mamičky by mali mať vždy na pamäti, že strava by mala byť spočiatku veľmi jednoduchá a vždy tepelne upravená. Vyvarujte sa použitia soli, cukru a iného korenia, ktoré sú pre deti celkom nevhodné. Prvý mesiac by vaše dieťa malo dostávať jedlo vždy tepelne upravené. Na surovú stravu môžete prejsť vtedy, ak ste si istá, že tepelne upravené jedlo nerobí vášmu dieťaťu žiadny problém. Príkrmy by sa mali skladať spočiatku      z mrkvy, zemiakov, brokolice či hrášku. Akonáhle pridáte do pokrmu iný druh zeleniny, sledujte svoje dieťa, či sa u neho neprejaví alergická reakcia na nový pokrm. Tá sa môže objaviť až 3 dni po požití nového druhu zeleniny. Keď zistíte, že vaše dieťa zeleninový príkrm znáša dobre, môžete mu do neho pridať 20 g chudého mäsa. Vďaka mäsu tak dodáte detskému telíčku potrebné železo. Keď vaše dieťa bude znášať dobre aj 20 g mäsa, neváhajte mu dopriať pokojne 35 g mäska.

Prechod z dojčenskej na batoľaciu stravu môže mnoho mamičiek desiť. Nie je však dôvod sa ničoho obávať. Spočiatku je nutné dieťaťu všetko starostlivo rozmixovať, neskôr roztlačiť vidličkou a nakoniec prejdeme na drobné krájané kúsky. Vždy sa však vyhýbajte soli, ktorá príliš zaťažuje detské obličky, ktoré sa stále vyvíjajú.

Údeniny do detského jedálnička tiež nepatria. Snažte sa im teda vyhýbať. Deti staršie ako 1 rok už však môžu  občas dostávať chudú hydinovú šunku.

Biele jogurty môžete podávať dieťaťu už od 6. mesiaca veku, rovnako ako málo slané syry. Slanšie syry zaraďte do detského jedálnička najskôr po prvom roku života a čo sa týka plesňových a zrejúcich syrov, na tie by si malo dieťa počkať minimálne do 3. roka. Tavené syry síce budú vášmu dieťaťu určite chutiť, ale zvážte sami, či chcete do jeho malého organizmu pridávať taviace soli, ktoré sú v tavených syroch obsiahnuté,  a ktoré nie sú príliš vhodné ani pre organizmus dospelého jedinca.

FOTO: pexels.com