Utečie vaše dieťa pred krokodílom?

„Sociálne siete sú pre deti nebezpečné!“ S podobnou vetou sa pravdepodobne stretávate každý deň i vy. Predstavujú Facebook, Instagram a iné novodobé „komunikačné kanály“ pre naše deti naozaj tak závažnú hrozbu?

Závislosť nie je najväčším rizikom

Mnohým rodičom sa slovo „internet“ automaticky spája so slovom „závislosť“. Vznik závislosti je jednoznačne veľmi aktuálnou a závažnou témou, ktorú by ste nemali podceňovať. Sociálne siete však predstavujú pre naše ratolesti ešte jedno riziko, a to neschopnosť odlíšiť bezpečné od nebezpečného.

 

Ľudská rasa sa už od svojich počiatkov vyvíjala tak, aby boli jej zástupcovia schopní rozlíšiť nebezpečenstvo. Aby sme však mohli nadobudnúť tieto „skills“, museli sme najprv pochopiť  niečo iné, a to prírodné zákony. Funguje, respektíve tisícky rokov to fungovalo, veľmi jednoducho. Keď v rieke zbadáme krokodíla, musíme bezpodmienečne utiecť. Našou hlavnou úlohou je predsa prežiť.

Sociálne siete sa postarali o zvláštnu vec. Keďže sme pri tomto druhu komunikácie „oslobodení“ od gestikulácie, tónu hlasu, reči tela ako takej a v neposlednom rade nie sme s danou osobou v priamom kontakte ( aj tieto faktory radíme medzi spomínané prírodné zákony), nedokážeme spoľahlivo rozlíšiť nebezpečné od bezpečného.

 

Z tohto dôvodu náš mozog postupne začal schopnosť prežitia, takpovediac, vypúšťať. Veď ju nepotrebuje. Ľudia, ktorí by nám mohli ublížiť predsa s nami nie sú v jednej miestnosti. Tí, ktorí sa pozerajú na naše fotografie, sú desiatky, niekedy i tisícky kilometrov ďaleko, takže nemusíme premýšľať nad tým, čo presne im zo svojho života ukážeme. Začína vám to do seba pomaličky zapadať? Vaše deti pred krokodílom neutečú, pretože si nebudú vedomé nebezpečenstva, ktoré im od neho hrozí. Nemali sa to totiž ako a kedy naučiť.

 

Všetkého málo škodí

Ak patríte k rodičom, ktorí sa rozhodli zakázať sociálne siete úplne, nemusí to byť najlepší nápad. Internet je symbolom dvadsiateho prvého storočia. Preto sa zmierte s tým, že pred ním svoje ratolesti neochránite. Omnoho dôležitejšie je, aby vaše deti mali možnosť žiť i reálny život, komunikovať s reálnymi ľuďmi a pochopili, že sociálne siete nie sú všetkým. Snažte sa v ich detstve udržať rovnováhu. Tieto rady pre vás určite nie sú novinkou. Položte si však otázku, či ich aj naozaj dodržiavate.

FOTO: pexels.com

Napísala: Viktória Hartmannová