Väčšina žien vie, že toxoplazmóza v tehotenstve dokáže ublížiť im, no najmä ich nenarodenému dieťaťu. Práve z tohto dôvodu sú mačky v čase gravidity úplným tabu. Ak i vy pri pohľade na túto malú šelmu leziete na najbližší strom, mali by ste vedieť, že je to úplne zbytočné.
Hrozba pre nenarodené dieťa
Ochorenie toxoplazmóza spôsobuje parazit s názvom Toxoplazma gondii. Pre dospelého človeka, respektíve ani pre deti, nepredstavuje žiadne vážne zdravotné riziko. Prejavy nákazy sa podobajú chrípke. V mnohých prípadoch však ochorenie prebieha bez akýchkoľvek príznakov. Dobrou správou je, že po prekonaní choroby, sa stávate imúnnymi dokonca života.
Toxoplazmóza predstavuje omnoho väčšie riziko pre nenarodený plod. V tomto prípade môže spôsobiť vážne postihnutia. Rozhodujúcim faktorom je najmä čas nákazy.
- Tesne pred otehotnením alebo počas prvého trimestra : závažné vrodené chyby (poškodenie mozgu, očí…), narodenie mŕtveho dieťaťa, potrat
- Druhý trimester: hydrocefalus, postihnutie očí a iné závažné postihnutia
- Tretí trimester: vo väčšine prípadov ide o spomalený fyzický aj psychický vývoj dieťaťa.
Ak plánujete otehotnieť, nie je na škodu absolvovať testy na prítomnosť protilátok vo vašom tele. Pokiaľ ste počas svojho života toto ochorenie prekonali, o svoje nenarodené bábätko nemusíte mať žiaden strach.
Mačky v prvej trojke nenájdete
Tak a teraz poďme k najväčšiemu postrachu tehotných žien, k mačkám. Nebudeme to naťahovať. Mačky sú v rebríčku príčin vzniku tohto ochorenia až na posledných miestach.
To samozrejme neznamená, že sa od nich nemôžete nakaziť. V skutočnosti je to však omnoho väčší problém, ako si myslíte. Aby ste od svojej mačky dostali toxoplazmózu, museli by sa do vášho tela, takpovediac, dostať jej výkaly. To sa môže stať dvoma spôsobmi, a to ich konzumáciou, čo je asi nepravdepodobné, alebo priamym kontaktom s otvorenými ranami na pokožke.Aby mohlo dôjsť k nákaze, je potrebný ešte jeden faktor. Výkaly musia byť staršie ako dvadsaťštyri hodín. Parazit sa totiž vyvinie až po tejto dobe.
Počas tehotenstva určite nie je rozumné čistiť mačacie záchody a taktiež „pusinkovať“ cudzie mačky. Svoju mačku však môžete pokojne hladkať aj naďalej. Tehotenstvo teda určite nie je dôvodom, aby ste sa jej zbavili.
Najväčším rizikom je váš obed
Pravdepodobne ste už pochopili, že toxoplazmózou sa môžete nakaziť aj inak ako od tejto zdomácnenej šelmy. Prvé miesto zastáva, paradoxne, váš obed. Je štatisticky dokázané, že najčastejším zdrojom nákazy je konzumácia nedostatočne tepelne upraveného mäsa.
Infekčné cysty parazita prežívajú aj v svalových tkanivách zvierat. Je zaujímavé, že v tomto vývojom štádiu sú cysty infekčné počas celého života hostiteľa. Ak si teda rada doprajete tatársky biftek alebo medium rare steak, počas tehotenstva si tieto dobroty určite odpustite. Potenciálne nebezpečenstvo predstavuje aj nedostatočne umytá zelenina a ovocie či manipulácia so surovým mäsom.
Priebeh ochorenia u mačiek
Toxoplazmozagondi napáda všetky stavovce. Najčastejšie ide o hlodavce a vtáky. Keďže sa mačky týmito drobnými zvieratami živia, patria do najohrozenejšej skupiny. Navyše ide o jediné zviera, v ktorého tele dokáže parazit zahájiť rozmnožovací proces, teda „dorásť do dospelosti“. Nákaza u mačky, vo väčšine prípadov, prebieha bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Vajíčka parazita sa do jej výkalov vylučujú počas doby dvoch až troch týždňov po nákaze. Po uplynutí tejto doby mačka získava aktívnu imunitu a zároveň prestáva byť pre človeka nebezpečnou.
Najrizikovejšou skupinou sú malé mačiatka, staré mačky alebo jedince so zníženou imunitou či inými chronickými ochoreniami. Zvieratá chované výlučne v byte, ktoré sú navyše pravidelne očkované a odčervované, sa nakazia len vo výnimočných prípadoch.
Opatrnosti nikdy nie je dosť
Aj keď sme si práve vysvetlili, že mačky pre ženu v tehotenstve nepredstavujú až tak závažné riziko, nie je na škodu dodržiavať niekoľko preventívnych hygienických zásad. Opatrné by ste mali byť aj pri príprave jedla.
- Ak chováte mačku, navštívte veterinára, ktorý vie jednoduchým testom zistiť či má proti toxoplazmóze protilátky alebo ňou trpí v súčasnosti
- Čistenie mačacej toalety nechajte na iných členov rodiny
- Po kontakte s mačkou si vždy dôkladne umyte ruky
- Snažte sa vyhýbať kontaktu s cudzími mačkami
- Ak má vaša mačka prístup do kuchyne, v čase tehotenstva jej v tom zabráňte
- Nikdy nekonzumujte nedostatočne tepelne upravené mäso
- Zeleninu dôkladne umývajte
Napísala: Viktória Hartmannová
FOTO: pexels.com