Vzdor je prirodzený pre každé dieťa

Určite to pozná veľa rodičov. Dieťa sa v určitom období zmení z milého a usmievavého, na hnevlivé, uplakané a nervózne. Pri každej možnej príležitosti sa stretávate s jeho odporom a najčastejšou odpoveďou na všetky otázky či požiadavky je „NIE“. Niekedy sa spýtate, čo sa mohlo stať, keď nastala taká zmena. Ale v podstate sa nestalo nič zvláštne. Vaše dieťa sa len dostalo do obdobia vzdoru.

Vývoj nezastavíte

Obdobie vzdoru nastáva spravidla medzi druhým a štvrtým rokom dieťaťa. Jeho príčinou je vyvíjanie nervovej sústavy dieťaťa. Táto ešte nie je úplne dokonalá, a preto sa veľmi často stáva, že dieťa nevie svoje emócie, hlavne tie negatívne, vyjadriť inak, ako krikom či v horšom prípade záchvatom hnevu, plaču či hádzania sa o zem. Je to ale prirodzený vývoj, ktorým si spravidla prejde každé dieťa. U niekoho prejde v miernejšej forme, u niekoho trvá dlhšie a dáva aj rodičom poriadne zabrať.

 

Ako by ste sa ako rodičia mali zachovať v takejto situácii

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť záchvatu zlosti, je predvídať a odsledovať, kedy sa záchvat blíži. Je lepšie, ak k hnevu vôbec nedôjde, ako ho potom riešiť. V prípade, že vidíte blížiaci sa výbuch zlosti, skúste upútať pozornosť dieťaťa na niečo iné, čo ho zaujme a zabudne na to, čo ho nazlostilo.

Ak už ale vzdor prepukol naplno, nechajte dieťa, aby sa upokojilo samé. V tejto chvíli sú totiž úplne zbytočné reči, karhanie či vyhrážanie. Telesné tresty už vôbec nie. Dieťa je v takejto chvíli hluché a slepé a potrebuje svoju emóciu zo seba nejako dostať. Potrebuje ale tiež vedieť, že aj napriek tomu, že sa správa tak ako sa správa, ste tu pre neho a ľúbite ho. Povedzte mu, že mu rozumiete a ak chce, môžete zostať s ním. Skúste ho objať, pritúliť. Niektoré deti to upokojí, niektoré však nemajú v takej chvíli rady blízkosť nikoho. Rešpektujte to.

Dieťa takýmto správaním skúša hranice, ktoré mu ale musíte vytýčiť vy. Ak ste mu niečo zakázali, a preto nastal zlostný výstup, nepovoľte. Povedzte, že rozumiete, že sa dieťa hnevá, ale vysvetlite mu aj, prečo mu nemôžete dovoliť to či ono a určite si stojte za svojím slovom.

 

Nevšímajte si pohoršujúce pohľady

Vždy sa nájde niekto, kto sa bude na vás a vaše dieťa pohoršene pozerať v situácii, kedy by ste sa najradšej niekde ukryli aj s vašim kričiacim jedošom. Nevšímajte si to. Buďte v takejto chvíli predovšetkým pri svojom dieťati, ktoré vás potrebuje. Buďte si istí, že každému sa raz za čas hodia deti o zem a ani vy sa pre to nemusíte cítiť ako neschopný rodič.

Obdobie vzdoru je síce náročné obdobie ako pre dieťa, tak aj pre rodičov. Myslite ale na to, že aj toto obdobie raz skončí a všetko sa zasa vráti do normálu.

FOTO: pexels.com