Zasa sme chorí!

Po nástupe dieťatka do škôlky sa často pakuje rovnaký scenár. V krátkom čase sa objaví nádcha, kašeľ či teplota a dieťa je nutné z kolektívu vylúčiť a preliečiť v domácom prostredí. A opakuje sa to často. Nie, netreba prepadať panike a byť nešťastný z toho, že je dieťa „už zasa choré“. Aj keď možno v práci sa na to nepozerajú príliš chápavo, ak s ním musíte už po niekoľkýkrát zostať doma. Opakované vírusové ochorenia dýchacích ciest sú po nástupe do kolektívu celkom bežnou záležitosťou.

Imunita sa len buduje

U detí v predškolskom veku, ktoré nastúpili do škôlky sa často objavujú ochorenia dýchacích ciest, ktoré sa rýchlo šíria. Je to prirodzené, pretože vírusy, ktoré ich spôsobujú sa šíria vzduchom a prostredie, v ktorom je viacero detí, je pre ne ako stvorené. Zvyčajne sa ochorenia aj rady vracajú a trvá dlhšie, kým sa dieťa úplne vylieči.

Treba si uvedomiť, že deťom do piateho roku sa imunita stále len buduje, preto nie je nič výnimočné, ak sa po nástupe do kolektívu opakovane objavia zdravotné problémy. Aj takýmto spôsobom sa imunita dieťaťa vyvíja a telo si vytvára potrebné protilátky. Pokiaľ teda ochorenie nemá ťažký priebeh, netreba sa zbytočne stresovať.

 

Ako podporíte detskú obranyschopnosť?

Imunita dieťaťa veľmi závisí aj od toho, z akého prostredia pochádza. Ak sa v rodine často objavujú zdravotné komplikácie, je pravdepodobné, že si nimi prejde aj dieťa. Rovnako záleží aj na tom, aký životný štýl sa v rodine udržiava. Preto, ak chcete, aby vaše dieťa malo dobrú imunitu, musíte na tom popracovať aj vy samy. Ako na to?

  • zdravá strava – zdravé stravovanie je základom všetkého. Ak budete dieťaťu podávať vyváženú stravu s množstvom zeleniny, ovocia a vitamínov, podporujete tak aj jeho imunitu a zdravie.
  • otužovanie – zdravé otužovanie je na mieste aj u detí. Nemyslí sa hneď kúpanie v studenej vode, ale pravidelný pobyt na vzduchu či vetranie.
  • pohyb – deti sa dnes málo hýbu. Preto im doprajte zdravý pohyb, najlepšie vonku.
  • dostatok spánku – spánok je pre deti veľmi dôležitý a jeho nedostatok sa odráža aj na zdraví a imunite.
  • prostredie – ak žijete s deťmi v prašnom či zafajčenom prostredí, pripravujete tak živnú pôdu pre ich zdravotné ťažkosti a komplikácie, ktoré môžu neraz vyústiť aj do vážnejších ochorení, ako napríklad astma.

Ak teda chcete, aby vaše dieťa bolo choré čo najmenej, môžete pre to veľa urobiť aj vy samy. So správnou starostlivosťou dosiahnete určite skvelé výsledky.

FOTO: pexels.com