matka s dieťaťom

Najviac úrazov sa deťom stane práve doma

Aj keď by to nikomu nenapadlo, domov, ktorý nesie často prívlastok „bezpečný“, je najčastejšie miesto, kde naše deti postretnú úrazy. Stačí chvíľa nepozornosti a nešťastie je na svete. Ak sa však poriadne pripravíte, prevencia im môže zachrániť aj život.

matka s dieťaťom

Nebezpečenstvo číha všade navôkol

Akonáhle začnú loziť a objavovať svoje okolie, bude o zábavu postarané. Malí bádatelia sú schopní behom pár minút preskúmať každý nový kút v miestnosti. Skrine, zásuvky, police, izbové rastliny – to všetko sú lákadlá, ktoré deťom „podávajú ruku“. Drobci skúmajú farby, tvary, vône, chute a nik im nevysvetlí, že to či ono sa nesmie, pretože bude zle – nedobre. Tvrdohlavo si idú za svojím, učia sa, pátrajú, spoznávajú. Veľakrát jednoducho nemáme energiu a možno aj trpezlivosť, aby sme im boli neustále v pätách. Takéto chvíľkové zlyhanie nás môže stáť priveľa…

 

Pozor si dajte hlavne na elektrinu, ostré predmety a jedovaté rastliny

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vychovať dieťa je obrovské umenie. Je to síce nesmierna zodpovednosť, ale zato žiadna veda. Treba byť iba obozretný a myslieť dopredu na všetko. Predvídavosť je vlastnosť, ktorú obvykle spĺňajú všetci rodičia. Detské poistky do elektrických zásuviek sú bežne dostupný tovar, ktorý už zoženiete kdekoľvek. Práve „dierky“ v stene najviac lákajú detskú zvedavosť. Verte, že sú schopné nastrkať do nich aj tie najmenej očakávané predmety.

Pri veľmi malých deťoch si dávajte pozor aj pri výbere izbových rastlín. Mnohé z nich sú totiž jedovaté nielen kvetom, ale aj listami. Nehovoriac o hline, hnojivách, ostatných čistiacich prostriedkoch a chemikáliách, ktoré doma schovávate a mylne sa domnievate, že sú spoľahlivo ukryté. Veľmi časté sú prípady, kedy deti požili pracie kapsule či aviváž alebo tabletky do umývačky riadu, pretože im to až nápadne pripomínalo niečo sladké a chutné. Môže to dopadnúť naozaj fatálne.

Ostré hrany, vrátane nábytkov, predmetov v kuchyni – všetko sa dá riešiť. Nemusíte si zakúpiť chrániče. Úplne stačí, ak svojmu bábätku budete vždy nablízku.

 

Nepreceňujte ich

Aj keď považujete svoje deti za rozumné a šikovné, nikdy ich nenechávajte samé v bazéne, vo vani, na trampolíne či v blízkosti ohňa. Pred každou jazdou na bicykli alebo na iných prepravných prostriedkoch nezabúdajte na prilbu a chrániče, ktoré sú na 80 % spoľahlivé a veľakrát zachránili život.

FOTO: pexels.com