rodinka

Vysvetľujte svojim deťom všetko. Naučia sa nielen správne komunikovať, ale aj predchádzať depresiám a stresu

Veľa rodičov si myslí, že je ich dieťa ešte príliš malé na to, aby pochopilo niektoré životné situácie, ktoré sa v rodine odohrávajú. Či už je to smrť niekoho blízkeho, alebo ďalšie náročné chvíle, akými sú nezhody medzi rodičmi, či ostatnými členmi rodiny. Ich detská logika ich presvedčí, že to, čo sa deje, je ich vina.

rodinka

Deti si všetko berú na seba

S týmto už nič nespravíme, ale tým, že to vieme, máme o poznatok viac, ako byť ešte lepším a chápavejším rodičom. Pýtate sa, ktorí odborníci to opäť potvrdili, pretože takmer v každom článku sa objavia vety, že niečo potvrdil výskum, alebo na základe takej a takej analýzy, alebo múdri psychológovia radia toto a toto. Žiadne mená, ani dokázateľné položky. Teraz však skutočne môžete veriť jednému jedinému. Dieťa všetko vníma. Je malé, ale vedomé.

Najviac pocitov nasávajú z matky

Aj keď sú deti bioenergeticky prepojené s oboma rodičmi, mama je kľúčová osoba v ich živote. Keď začnú vnímať jej stres, nešťastie a nepohodlie, automaticky sa všetky jej emócie prenesú na deti. Môžete si to všimnúť na príkladoch, že práve vtedy, keď máte ťažký deň a nedarí sa vám, vaše bábätko alebo aj staršie dieťa začnú ako naschvál plakať, vymýšľať a robiť neplechu. Znamená to, že cíti to, čo vy. V prvej chvíli sa hneváte a hromžíte: „ Prečo práve teraz, keď sa takto cítim?“, ale uvedomte si, že toto je pravá a nefalšovaná láska. Vaše dieťa si vás nosí hlboko v sebe a keď sa cítite zle vy, je na tom rovnako.

Vytvorte bezpečie

Domov nie je zlatá klietka plná všetkého, po čom deti túžia. Môžete vlastniť najlepšiu elektroniku, najluxusnejšie predmety a oblečenie, ale čo z toho, keď tu chýba pochopenie, láska, harmónia, súlad a vzor? Deti by si mali do života odniesť tieto hodnoty. Doma sa každý musí cítiť bezpečne, vítaný a rešpektovaný. Komunikujte s vašimi deťmi. Rozprávajte sa o všetkom. Nielen o tých pekných veciach, lebo budú vidieť iba tie. Mali by sa pripraviť do života a pomaly spoznávať, že niekedy nevychádza všetko podľa predstáv a občas sa objavia čierne, smutné dni. Vždy je však všetko v poriadku.

Keď budú spokojní rodičia, budú spokojné aj deti. Vždy to tak bolo a aj bude.

FOTO: pexels.com