rodina

Pri výchove detí je dôležitá vzájomná dohoda

Partneri, ktorí sa rozhodli založiť si svoju vlastnú rodinu alebo sa im to skratka tak „podarilo“, by sa mali ešte pred príchodom svojich detí na svet dohodnúť, akou cestou chcú svoje ratolesti viesť a vychovávať. Najhoršia situácia, aká môže nastať je tá, že jeden bude vždy super hrdina, ktorý všetko dovolí a druhý večne ukričaný a nič nedovoľujúci rodič.

rodina

Malé dieťa, malé starosti

Poznáme to. Čím je však väčšie, prichádzajú s ním aj väčšie starosti. Preto si už od začiatku medzi sebou stanovte presné pravidlá a dohody. V milujúcom partnerstve, kde okrem lásky, pochopenia, úcty a tolerancie vládne aj harmónia, to nie je nič zvláštne a ťažké. Je normálne a bežné, že spolu muž a žena komunikujú a zhovárajú sa navzájom o všetkom. Nemajú problém vyrieknuť, čo sa im páči a čo už nie. Nikto sa neuráža a nehnevá za názor toho druhého. Vedia sa vždy pomocou kompromisov dohodnúť.

 

Realita je vždy iná

Niekedy sa aj dohodnú, ale keď príde na „lámanie chleba“, tak sa občas stane, že jeden z partnerov jednoducho „obráti košeľu“. Podľa toho, ako to jemu vyhovuje viac. Nikto predsa nechce byť zlý a najmä nie v očiach detí. Čím sú totiž staršie, sú aj prefíkanejšie a veľmi ľahko si vás dokážu omotať okolo prsta. Robia to aj malé bábätká, ktorým na to stačí anjelský úsmev a rumenec na líčkach. Ak ste sa teda na niečom so svojou partnerkou dohodli, tak si tvrdo a pevne stojte za tým a nerobte si žiadne podrazy. Klesáte tak nielen v jej očiach, ale aj v očiach detí ako autorita.

Nemyslite si, že deti ľúbia viac len tých, ktorí všetko dovolia. Je to mylné zmýšľanie. Každé si totiž najviac váži teplú a chápajúcu náruč, pozornosť, úctu a ďalšie hodnoty, ktoré sú veľmi dôležité pre život a fungovanie v spoločnosti.

FOTO: pexels.com