matka s dieťaťom

Ste prísna mama? Robíte to dobre

Nebojte sa, že sa vám raz vaše dieťa nepoďakuje za vašu prísnosť a starostlivosť. Raz nadíde chvíľa, kedy vám úprimne šepne do uška: „Ďakujem, mami. Viem, že si pre mňa chcela vždy len to najlepšie.“.

matka s dieťaťom

Ocko hrdina, mamička prísna šéfka

Úsmev na tvári majú asi všetky mamičky, ktoré presne vedia, o čo tu vlastne ide. Celý deň tým malým (ale aj veľkým) špuntom beháme okolo zadku a staráme sa o ich zmysluplný program, o plné brušká, kvalitný spánok a poriadny režim. Večer sa však všetko zmení. Príde „Superman“ z práce a v momente je aj po režime, aj po rešpekte. Celá situácia dostane iný nádych, keď ocinko vytiahne z tajného vrecka chutnú maškrtu, alebo vytúženú hračku. No, neroztrhne vás?

 

Rešpekt musí byť

Nemusí sa síce nič, ako hovoria naše mamy: „Musí sa len umrieť.“ , ale napriek tomu by nás naše deti mali rešpektovať za každých okolností. Mať kamarátsky vzťah so svojim dieťaťom je síce pekná predstava, ale nie vždy sa vypláca. Časom by sa to mohlo vrátiť úplne ináč pochopené. Keď hľadáte priateľstvá, nájdite si svoj ročník. Vaše dieťa má vlastných kamarátov. Vy ste rodič. Mama. Mamu treba poslúchať, ale v prvom rade si vás dieťa musí vážiť. Túto úctu predvádza najmä otecko. Superhrdina, ktorý by svoje „schopnosti“ mal využívať uvedomelo. Mal by ukazovať deťom, ako sa treba správať k ženám, ako by si mali rodičia navzájom pomáhať a harmonizovať celú domácnosť.

 

Určite si hranice

Byť prísna, ale zároveň milá, dobrotivá a vždy ochotná vypočuť a poľúbiť. Mamy sú tie najchápavejšie bytosti na zemi. Aj keď vykonáme v živote niečo zlé, síce nepochvália, no nikdy nezatratia. To je materinská láska. Je pravá a nenahraditeľná. Nedovoľte svojim deťom, aby vám „skákali po hlave“, pretože keď z nich budú dospelí ľudia, budú to robiť každému. A to bude len a len vaša vizitka.

Radšej buďte prísnejšia a nechajte, nech sa na vás chvíľu hnevajú, že im niečo nedovolíte. Ich detské ego by si malo začať zvykať na to, že v živote nejde vždy všetko tak, ako si predstavujú. Vyhnú sa tak mnohým sklamaniam a budú pripravení čeliť prekážkam na vlastnej (strastiplnej) ceste.

FOTO: pexels.com